Nedavni energetski kolaps koji je pogodio veći dio Balkana, iznenadio je i zabrinuo građane. Zastoj u napajanju električnom energijom izazvan ispadom dalekovoda u Crnoj Gori i Albaniji, što je za posljedicu imalo preopterećenje ostalih mreža, mogao bi da se ponovi, kažu u Ministarstvu energetike i rudarstva RS.
„Mi smo ocijenili da naš Elektroprenos, kao prenosna kompanija ima potrebu da radi daleko brže na razvoju prenosnih kapaciteta, na rješavanju nekih tehničkih pitanja, kao što je ugradnja prigušnica, koje mogu da utiču na različite naponske nivoe, koji se odražavaju direktno na prenosu mrežu, zavisno od toga koji je to naponski nivo i dalekovodi kojima oni upravljaju. To su ozbiljne investicije i ne samo jedno, ove prigušnice koje sam pomenuo, ima i drugih vrlo važnih područja gdje oni moraju da investiraju daleko brže. Naš Elektroprenos nažalost dugi niz godina je blokiran iz političkih razloga“, kaže ministar energetike i rudarstva RS-a, Petar Đokić, a prenosi BN.
Zastarjelost sistema snabdijevanja građane košta čestih prekida u napajanju strujom, a nije isključeno ni novi energetski kolaps. Dotrajali termoblokovi sa čestim iskakanjima, loša prenosna mreža, mogli bi da dovedu do toga da moramo uvoziti električnu energiju po visokim cijenama, ukoliko se ne bude ulagalo u infrastrukturu, smatraju stručnjaci.
Pored loše infrastrukture, BiH kasni i sa usvajanjem Pravila za pristupanje Energetskoj zajednici Evrope, zbog čega bi građani mogli da plaćaju visoke takse. Pristupanje ovoj zajednici značilo bi veću sigurnost.
“Bosna i Hercegovina je najveći izvoznik električne energije u Evropi i u njenom je interesu da stabilizuje uslove vezano za isporuku električne energije, to jest izvoz, kako bi osigurala dalji kontinuirani izvoz električne energije, najveći u Evropi. Rok za to prilagođavanje istekao u decembru 2023. godine. Rezultat ovih kašnjenja i neotklanjanja nedostataka će biti da će se ustvari plaćati velike takse na emisije štetnih gasova pri izvozu električne energije“, kaže direktor Energetske zajednice Artur Lorkovski.
Rješenje – solarna elektrana za vlastitu potrošnju
I pored obilja prirodnih resursa, izgledno je da ćemo struju plaćati sve skuplje. Nova poskupljenja za domaćinstva već su najavljena za korisnike Elektroprivrede BiH, brojne kompanije su izgubile pravo na javno snabdijevanje nakon usvajanja Zakona o električnoj energiji u Federaciji, pa će plaćati skuplje električnu energiju, a već smo navikli i da je svake godine za privredu električna energija skuplja za 20 posto.
Rješenje je solarna elektrana za vlastitu potrošnju. Osim ušteda električne energije, za ovakve elektrane na raspolaganju su i grant sredstva i do 50 posto, pa je povrat investicije samo nekoliko godina. Također, sa većim brojem solarnih elektrana za vlastitu potrošnju, osigurat će se i veća stabilnost energetskog sektora. Elektroprivreda je tehnički potpuno spremna da to provede, tvrdi ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić. On je nedavno potvrdio da su brojila za prosumere spremna i za domaćinstava i za privredu. Osim toga, ministarstvo za 2025. godinu priprema program finansiranja izgradnje solarnih elektrana za sopstvene potrebe za našu privredu.
Na tržištu je sve više firmi koje se bave solarnom energijom i svojim klijentima pružaju uslugu ugradnje solarnih panela. Među njima se posebno istakla kompanija EMT SOLAR. Predanost kvaliteti usluge, pažljivo odabrani proizvodi i visoki standardi korisničke podrške privukli su brojne zadovoljne kupce koji cijene kvalitet i inovativnost.
EMT SOLAR radi po sistemu „ključ u ruke“, što podrazumijeva ne samo nabavku najkvalitetnije opreme, već i sve poslove oko pribavljanja potrebnih dozvola i definisanja optimalnih poslovnih modela za svaku investiciju.
Krenite u solarnu budućnost uz najbolje u ovoj oblasti. Za početak pošaljite upit na email – info@solarno.net ili pozovite na broj 033 444 310.