Elektroprivreda Crne Gore započela je pripreme za instaliranje baterija za skladištenje energije, što je pionirski poduhvat među državnim elektroprivredama ne samo na Zapadnom Balkanu, nego i u Jugoistočnoj Evropi.
Odbor direktora Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) usvojio је prijedlog projektnog zadatka pod nazivom „Baterijski elektro-skladišni sistemi (eng. BESS)“, prenosi Balkan Green Energy News.
Sljedeći korak, kako najavljuje EPCG, je raspisivanje javnog poziva za izradu Studije izvodljivosti i Idejnog rješenja.
Projektnim zadatkom je definisano da EPCG, kao vodeći i najveći proizvođač električne energije u Crnoj Gori, ali i jedno od najznačajnijih crnogorskih preduzeća, osim brojnih projekata novih obnovljivih izvora energije, za cilj ima i omogućavanje optimalne valorizacije svih obnovljivih izvora energije.
S tim u vezi je i pružanje podrške fleksibilnosti elektroenergetskog sistema kroz izgradnju baterijskih sistema za skladištenje električne energije baziranih na litijum-jonskim baterijama, naveo je EPCG.
Ti sistemi omogućavaju čuvanje viška energije proizvedene iz obnovljivih izvora, što, dodaju, doprinosi smanjenju zavisnosti od fosilnih goriva i jačanju održivog razvoja.
Cilj je iskoristiti raspoloživu infrastrukturu za priključenje na prijenosnu mrežu, pa su lokacije predviđene projektnim zadatkom – Hidroelektrana (HE) Perućica kapacitet od 60 MWh, EPCG Željezara Nikšić sa kapacitetom od dva puta po 60 MWh i Termoelektrana Pljevlja sa snagom od 60 MWh.
Baterija za skladištenje i pored solarne elektrane
EPCG je, takođe, odlučio i da u okviru solarne elektrane Kapino Polje, instalisane snage 5 MW, instalira i bateriju od 5 MWh.
U skladu sa globalnim trendovima u vezi sa održivom energetikom i smanjenjem emisija ugljen-dioksida, EPCG je navela da donošenjem ove odluke nastavlja razvoj u pravcu unapređenja efikasnosti energetskog sistema, ali i stabilnosti snabdijevanja energijom, kroz stvaranje mogućnosti za integraciju obnovljivih izvora.
Dugoročno, primjena baterija smanjuje troškove proizvodnje i distribucije električne energije, što će se pozitivno odraziti i na kompaniju i na krajnje korisnike, kažu u EPCG.
Ulaganje u baterijske sisteme je, smatraju, ključni korak ka postizanju ciljeva koji se odnose na održivi razvoj, energetsku efikasnost i stabilnost. Kompanija očekuje da je ovaj projekat učini liderom u tranziciji ka zelenoj energiji.