Ukupni kapacitet baterijskih sistema u Evropi dostići će 400 GWh do 2029. godine, pokazuje najnoviji izvještaj European Market Outlook for Battery Storage 2025-2029, koji je objavila evropska asocijacija SolarPower Europe.
Tokom prošle godine instalisano je 21,9 GWh baterijskih sistema za skladištenje energije (BESS). Time je ukupni kapacitet baterija u Evropi dostigao 61,1 GWh.
Izvještaj je pokazao da se evropsko tržište skladištenja baterija, u koje je uključeno svih 27 država članica EU, kao i Švicarska i Ujedinjeno Kraljevstvo, nalazi pred ključnim preokretom. Dok je godišnji rast usporen na 15% u 2024. godini nakon tri godine udvostručavanja kapaciteta, stručnjaci predviđaju ubrzanje u narednim godinama.
Najveća tržišta baterijskih sistema
U 2024. godini, pet vodećih tržišta skladištenja energije i instalacije baterijskih sistema u Evropi – Njemačka, Italija, Velika Britanija, Austrija i Švedska – postavila su nove standarde. Njemačka je zadržala prvo mjesto uprkos padu u kućnim instalacijama i sporijem rastu većih baterija, prenosi Ekapija. Italija je doživjela pad u sektoru kućnih baterija, ali je snažan porast velikih kapaciteta podstakao njen napredak.
Velika Britanija se suočila s privremenim usporavanjem zbog kašnjenja velikih projekata, dok su Austrija i Švedska prvi put dostigle 1 GWh. Ovaj podatak pokazuje da su pet vodećih zemalja zaslužne za 78% ukupnog instalisanog kapaciteta u Evropi tokom prethodne godine.
Skoro dva puta više velikih baterijskih sistema u Evropi u 2025.
U 2025. očekuje se ubrzan rast tržišta baterija, sa 36% godišnjeg povećanja i instalacijom polovine ukupnog kapaciteta iz 2024. godine. Dok će tržište velikih baterijskih sistema u Evropi skoro udvostručiti obim, instalacije baterija u domaćinstvima će opasti, a segment komercijalnih i industrijskih (C&I) baterija će nastaviti da raste, ali sporije.
Ako se trenutni regulatorni uslovi održe, očekuje se da će do 2029. godine evropsko tržište skladištenja baterija narasti na 118 GWh godišnje, što je pet puta više nego u 2024. godini. Predviđa se da će veliki baterijski sistemi do tada činiti 68% svih novih instalacija, dok će skladištenje energije iza brojila doprinositi manjim dijelom.
Ukupni kapacitet baterijskog skladištenja u Evropi bi mogao da dostigne 400 GWh do 2029. godine, a u optimističnom scenariju čak 600 GWh.
Ključne preporuke izvještaja
Kako bi se BESS u EU razvijali u skladu s potrebama energetske tranzicije, neophodne su konkretne političke mjere, navodi SolarPower Europe pozivajući na usvajanje posebnog Akcionog plana za skladištenje energije u okviru šireg paketa mjera za fleksibilnost (EU Flexibility Package).
Takođe, potrebno je pojednostaviti i pojeftiniti priključivanje na mrežu, omogućiti baterijama pun pristup tržištima električne energije i osigurati stabilne prihode. Ključne preporuke uključuju i reformu tržišta uravnoteženja kako bi baterije ravnopravno učestvovale, kao i unapređenje standarda za pametna brojila i komunikaciju u realnom vremenu. Kako navode, baterijski sistemi neće moći u potpunosti da doprinesu bezbjednoj, fleksibilnoj i zelenoj energetskoj budućnosti Evrope.
Instalacija baterijskih sistema u BiH
Postavljanje baterijskih sistema u BiH je do ove godine bila izuzetno skupo, pa je vrlo mali broj domaćinstava i kompanija birao ovaj način skladištenja energije. Odnedavno je kompanija EMT SOLAR svojim klijentima ponudila smart rezervno napajanje, odnosno skladištenje energije po znatno povoljnijim uslovima nego do sada.
Smart rezervno napajanje uključuje invertere koji imaju garanciju 10 godina i servis u Sarajevu, kao i litijumske baterije koje isporučuje EMT SOLAR. One imaju 6000 ciklusa punjenja i praženja, a vijek trajanja im je od 15 do 20 godina, što ovu investiciju čini izuzetno atraktivnom sa rokom povrata od 3 do 5 godina.
Ono što sistem smart rezervno napajanje čini posebnim jeste da uz pravilnu konfiguraciju pokriva potrošnju kompletnog objekta, ne samo električne energije, već i grijanja koje je danas sve češće na toplotne pumpe.
Ukoliko razmišljate o ugradnji baterijskih sistema, vaša adresa je EMT SOLAR. Javiti se možete putem elektronske adrese info@solarno.net ili pozvati na broj telefona 033 444 310.