Povećanje kapaciteta električne energije proizvedene iz solarnih elektrana dostiglo je rekord od 473 gigavata 2023. godinu, ali mnoge zemlje još uvijek ne koriste sve prednosti energetskih tranzicija.
Statistika obnovljivih kapaciteta za 2024. godinu koju je objavila Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA) pokazuje da je 2023. godina postavila novi rekord u primjeni obnovljivih izvora energije u energetskom sektoru dostizanjem ukupnog kapaciteta od 3 870 gigavata ( GW) globalno. Obnovljivi izvori energije su činili 86% povećanja kapaciteta; međutim, ovaj rast je neravnomjerno raspoređen u cijelom svijetu, što ukazuje na to da smo još daleko od cilja utrostručenja obnovljive energije do 2030. godine.
Pritom je kapacitet solarnih elektrana premašio ukupnu snagu svih hidroelektrana i postao najveći segment u obnovljivim izvorima. Globalni kapacitet solarnih elektrana i malih uređaja na mreži skočio je 32,4 posto na 1,42 teravata i činio 73 procenta godišnjeg uvećanja. Ukupna snaga vjetroelektrana premašila je prošle godine jedan teravat.
Kina prednjači po kapacitetu solarnih elektrana
Proširenje obnovljivih izvora energije od 473 GW ponovo je predvodila Azija sa 69% udjela (326 GW). Ovaj rast je potaknula Kina, čiji je kapacitet solarnih elektrana povećan za 63%, dostigavši 297,6 GW. Ovo odražava očigledan jaz u odnosu na druge regije, ostavljajući ogromnu većinu zemalja u razvoju iza sebe, uprkos velikim ekonomskim i razvojnim potrebama. Iako je Afrika doživjela određeni rast, on je blijedio u poređenju sa povećanjem od 4,6%, dostižući ukupan kapacitet od 62 GW.
„Ovaj izuzetan porast kapaciteta obnovljivih izvora energije pokazuje da su obnovljivi izvori jedina dostupna tehnologija za brzo povećanje energetske tranzicije u skladu s ciljevima Pariškog sporazuma. Ipak, podaci također služe kao znak da se napredak ne kreće dovoljno brzo da bi se dodalo potrebnih 7,2 TW obnovljive energije u narednih sedam godina, u skladu sa IRENA-inim scenarijem svjetske energetske tranzicije od 1,5°C”, rekao je generalni direktor IRENA, Francesco La Camera.
On je dodao da su hitno potrebne političke intervencije i globalna korekcija kursa da bi se efikasno prevazišle strukturne barijere i stvorila lokalna vrednost u tržištima u nastajanju i ekonomijama u razvoju, od kojih su mnoge još uvek zaostale u ovom napretku. Obrasci koncentracije u geografiji i tehnologiji prijete da intenziviraju podjelu dekarbonizacije i predstavljaju značajan rizik za postizanje cilja utrostručenja, istakao je La Camera.
Sve veća konkurentnost solarne energije i vjetra u odnosu na proizvodnju energije iz uglja i plina postala je za Kinu ključni pokretač razvoja obnovljive energije. U međuvremenu, u EU, povećani fokus politike i povećana zabrinutost za energetsku sigurnost postali su glavni katalizatori brzog rasta, osim sve veće troškovne konkurentnosti obnovljivih izvora u odnosu na alternative fosilnim gorivima.
Druge regije koje su doživjele značajnu ekspanziju su Bliski istok sa porastom od 16,6% i Okeanija sa porastom od 9,4%. Zemlje G7 kao grupa porasle su za 7,6%, dodajući 69,4 GW prošle godine. S druge strane, zemlje G20 povećale su svoj kapacitet solarnih elektrana za 15,0%, dostižući 3084 GW do 2023. Međutim, da bi svijet dostigao preko 11 TW za cilj utrostručenja potrebno je da samo članice G20 dostignu 9,4 TW kapaciteta obnovljive energije do 2030. godine.
S obzirom da solarna energija nastavlja da dominira proširenjem kapaciteta proizvodnje iz obnovljivih izvora, izvještaj naglašava da disparitet rasta nije utjecao samo na geografsku distribuciju već i na primjenu tehnologija. Solarna energija je činila 73% rasta obnovljivih izvora energije prošle godine, dostigavši 1 419 GW, a slijedi je energija vjetra sa 24% udjela u ekspanziji obnovljivih izvora energije.
IRENA-in scenario od 1,5°C preporučuje masovno povećanje finansiranja i snažnu međunarodnu saradnju kako bi se ubrzala energetska tranzicija, stavljajući zemlje u razvoju kao ključni prioritet. Potrebna su ulaganja u električne mreže, proizvodnju, fleksibilnost i skladištenje. Put ka utrostručenom kapacitetu obnovljive energije do 2030. zahtijeva jačanje institucija, politika i vještina.
Snaga hidroelektrana neznatno uvećana
Ekspanzija je kod hidroelektrana, bez onih isključivo reverzibilnih, iznosila samo 0,6 posto, na 1,27 teravata. To znači da su solarne elektrane prošle godine postale broj jedan na globalnom planu!