Grčka smanjuje dozvoljene kapacitete za prozjumere i pooštrava pravila za zajednice energije (2023.) - solarno.net

Grčka smanjuje dozvoljene kapacitete za prozjumere i pooštrava pravila za zajednice energije (2023.)

Solarne elektrane ključ u ruke - firma EMT SOLAR d.o.o. Sarajevo (primjer obnovljivih izvora energije)
Solarna elektrana: ključ u ruke - firma EMT SOLAR d.o.o. Sarajevo (primjer obnovljivih izvora energije)
Sadržaj

Grčki parlament usvojio je opsežan zakon koji pokriva mnoge aspekte instalacija obnovljive energije. Maksimalni kapacitet solarnih sistema za domaćinstvo i poslovne korisnike smanjen je na 10 kW, odnosno 100 kW.

Zakonski okvir u Grčkoj je promijenjen za neto mjerenje, zajednice obnovljive energije, vjetroturbine, ulogu Regulatornog tijela za energiju (RAE) i licenciranje za fotonaponske i elektrane na prirodni plin.

Potrošači u domaćinstvima i poslovnim kućama dobili su maksimalni kapacitet za krovne fotonaponske sisteme postavljen na 10 kW odnosno 100 kW, u poređenju sa 3 MW ranije. Vlada je tvrdila da je prostor na mreži ograničen, javlja Balkan Green Energy News.

S obzirom na to da je Grčka već zaostajala u neto mjernom kapacitetu, očekuje se da će sveobuhvatni zakon o obnovljivim izvorima energije, koji je grčki parlament upravo izglasao, ponuditi dodatna rješenja za probleme u tom segmentu. HELLAPCO, grčko udruženje za solarnu energiju, već je pozvalo na povećanje neto ograničenja mjerenja na 400 kW za preduzeća.

Istovremeno, industrijski potrošači, posebno u srednjenaponskom segmentu, žalili su se na ograničenje, rekavši da je to u suprotnosti sa njihovim naporima da se suoče sa energetskom krizom i visokim troškovima. Čelnik Grčke unije industrijskih potrošača energije (UNICEN), Antonis Kontoleon, rekao je da se kapacitet unutar neto mjernog mehanizma mora povećati sa 100 kW na najmanje 1 MW.

Fiksne tarife za energiju iz malih fotonaponskih sistema

Novi zakon pruža mogućnost malim fotonaponskim sistemima do 500 kW da steknu fiksne tarife bez nadmetanja na aukcijama obnovljive električne energije do kraja godine.

Za male fotonaponske projekte koji pripadaju energetskim zajednicama, rok je kraj septembra 2023. godine, dok je za vjetroelektrane do 6 MW određen do kraja 2024. godine.

Stvorene su dvije vrste zajednica energije

Raniji okvir za energetske zajednice je ukinut i postojaće dva različita tipa: zajednice obnovljive energije i energetske zajednice građana.

U oba slučaja građani, preduzeća i lokalne zajednice moći će sudjelovati s razlikom što će udruženja poljoprivrednika biti uključena samo u zajednice obnovljive energije.

Najveća promjena je da je za formiranje zajednice potrebno najmanje 30 članova, u odnosu na pet. Cilj je izbjeći zloupotrebu zakona od strane pojedinaca koji zapravo nisu zainteresovani za instaliranje elektrane, već nastoje da prodaju svoju licencu.

Nema više dozvola za postrojenja na plin

Na osnovu amandmana koji je podnijelo Ministarstvo životne sredine i energetike, došlo je do prekida u licenciranju novih postrojenja na prirodni gas. S obzirom na činjenicu da su mnoge kompanije podnijele zahtjeve za izgradnju takvih jedinica u Grčkoj, vlada procjenjuje da su trenutna ulaganja koja su već u poodmakloj fazi dovoljna za pokrivanje budućih potreba.

Od dobavljača energije se traži da vrate neočekivani profit za podršku potrošačima. Pokrenut je program vrijedan 100 miliona eura za ugradnju solarno-termalnih krovnih sistema.

Korištene vjetroturbine za proizvodnju energije mogu se premjestiti na ostrva

Zakon uključuje pravilo o ponovnom korištenju starih vjetroturbina.

Cilj mu je dati drugi život vjetroturbinama koje rade ako su takvi modeli potrebni, ali se više ne proizvode. Manje turbine mogu se premjestiti sa postojećih vjetroelektrana na kopnu na nepovezana ostrva. Njihova veličina mora biti između 60 kW i 1 MW.

Pravila za proizvodnju energije u BiH još na čekanju

U Bosni i Hercegovini je korištenje obnovljivih izvora u proizvodnji struje još sporedna tema, što je nedopustivo s obzirom na ogromne potencijale za njihovu upotrebu, ali i na činjenicu da bi podrška izgradnji vlastitih solarnih postrojenja predstavljala dugoročnu podršku poslovanju privrednih subjekata, pogotovo izvozno orijentisanih.

Oslanjajući se na izdašnost prirodnih izvora energije na Balkanu i mogućnost ušteda koje im garantuje izgradnja vlastitih proizvodnih kapaciteta, investitori u obnovljive izvore energije biraju najbolje, kako bi pravovremeno i kvalitetno implementirali svoje poslovne planove za evropsku budućnost sa net-zero karbona.

Energetski zakoni koji su trenutno u parlamentarnoj proceduri, trebalo bi da olakšaju procedure pribavljanja dozvola, povećaju diverzifikaciju obnovljivih izvora energije i naprave više reda na tržištu električne energije, ali i u postupcima izgradnje novih postrojenja.

Specijalnosti u inovativnim finansijskim i poslovnim energetskim modelima koje nudi kompanija EMT SOLAR korisne su investitorima kod izbora najboljeg načina realizacije investicija, a sistem „ključ u ruke“ podrazumijeva kvalitetno planiranje i najbolju opremu na tržištu solara, kao i podršku stručnog kadra u svim poslovima oko pribavljanja potrebnih dozvola i definisanja optimalnih poslovnih modela za investiciju.

Ispunite kratki anketni upitnik i pregledajte sekcije na našem specijalizovanom portalu Solarno.net.

solarno-net-logo-emtsolar

EMT SOLAR je stručnim znanjem, iskustvom i opremom veoma bogata firma specijalizovana za projektovanje, izgradnju i servis solarnih fotonaponskih elektrana.