Na umjetnom jezeru u Sloveniji planirano je postavljanje plutajuće solarne elektrane koja će zauzimati površinu pola jezera i imati snagu 140 MWp.
Ministarstvo prirodnih resursa i prostornog uređenja i projektna grupa izradili su Prijedlog odluke o izradi državnog prostornog plana za plutajuću solarnu elektranu Družmirje koja će biti smještena između Šoštanja i Velenja. Predmet inicijative za izradu državnog prostornog plana je izgradnja plutajuće solarne elektrane s pratećim prostornim uređenjem: pristupnim pravcima, energetskim kabelima, razdjelnom trafostanicom, mjerama za osiguranje sigurnosti korisnika jezera i očuvanja prirode, te aranžmane koji će proizaći iz zahtjeva izvještaja o okolišu.
Proizvedenom električnom energijom godišnje bi se moglo opskrbiti približno 35.000 domaćinstava. Elektrana, koja bi predstavljala značajno razvojno postignuće grada Šoštanja, bila bi smještena od 150 do 200 metara od obale na zapadnom i do 400 metara od obale na jugozapadnom dijelu. Plutajuća solarna elektrana bit će projektovana tako da očuva ekološki i hemijski status jezera Družmirje, uz uvažavanje ekoloških zahtjeva riba, ptica i drugih životinjskih vrsta.
Investitor solarne elektrane je Holding Slovenske elektrarne. U postupku izrade državnog prostornog plana provest će se i cjelovita procjena utjecaja na okoliš, objavio je Naš stik.