Međunarodna agencija za energiju: Zeleni hidrogen – rješenje bez premca (2023.) - solarno.net

Međunarodna agencija za energiju: Zeleni hidrogen – rješenje bez premca (2023.)

zeleni hidrogen nema alternativu
Sadržaj

Inovacije u tehnologijama hidrogena motivisane klimatskim promjenama

Prema zajedničkoj studiji o patentima Evropskog zavoda za patente (EPO) i Međunarodne agencije za energiju (IEA), razvoj tehnologije hidrogena se pomjera ka rješenjima s niskim emisijama, kao što je elektroliza, objavila je IEA.

Izvještaj je prvi te vrste i baziran je na globalnim podacima o patentima kako bi pružio sveobuhvatnu, ažurnu analizu inovacija u svim hidrogenskim tehnologijama. Pokriva čitav niz tehnologija, od snabdijevanja hidrogenom do njegovog skladištenja, distribucije i transformacije, kao i primjene i krajnje upotrebe.

Zeleni hidrogen ima važnu ulogu u tranziciji prema čistoj energiji

“Hidrogen iz izvora s niskim emisijama može igrati važnu ulogu u tranziciji prema čistoj energiji s potencijalom da zamijeni fosilna goriva u industrijama u kojima postoji malo čistih alternativa, poput transporta na duge udaljenosti i proizvodnje đubriva”, rekao je izvršni direktor IEA Fatih Birol. “Ova studija pokazuje da inovatori odgovaraju na potrebu za konkurentnim lancima snabdijevanja hidrogenom, a također identifikuje područja gdje je potrebno više truda. Nastavit ćemo pomagati vladama da podstaknu inovacije za sigurne, otporne i održive tehnologije čiste energije,” ističe Birol.

“Iskorištavanje potencijala hidrogena ključni je dio evropske strategije za postizanje klimatske neutralnosti do 2050. godine”, podsjetio je predsjednik EPO-a Antonio Campinos. „Ali ako hidrogen ima glavnu ulogu u smanjenju emisija CO2, hitno su potrebne inovacije u nizu tehnologija. Ovaj izvještaj otkriva neke ohrabrujuće obrasce tranzicije u zemljama i industrijskim sektorima, uključujući veliki doprinos Evrope pojavi novih tehnologija hidrogena. Takođe naglašava doprinos novoosnovanih preduzeća inovacijama u vezi sa hidrogenom i njihovo oslanjanje na patente kako bi svoje izume iznijeli na tržište,” dodao je.

Evropska unija i Japan vode u patentiranju hidrogena

Studija predstavlja glavne trendove u hidrogenskim tehnologijama od 2011. do 2020. godine, mjerene u smislu međunarodnih patentnih familija, od kojih svaka predstavlja pronalazak visoke vrijednosti za koji su patentne prijave podnesene u dva ili više patentnih ureda širom svijeta.

U izvještaju se navodi da globalno patentiranje hidrogena vode Evropska unija i Japan, koji čine 28% odnosno 24% svih međunarodnih patentnih familija podnesenih u ovom periodu, sa značajnim rastom u protekloj deceniji. Vodeće zemlje u Evropi su Njemačka (11% globalnog ukupnog broja), Francuska (6%) i Holandija (3%).

Sjedinjene Američke Države, sa 20% svih patenata vezanih za hidrogen, jedini su veliki centar za inovacije u kojem je zabilježen pad međunarodnih prijava patenata za hidrogen u protekloj deceniji. Međunarodna patentna aktivnost u hidrogenskim tehnologijama ostala je skromna u Južnoj Koreji i Kini, ali je u porastu. Pored ovih pet glavnih centara za inovacije, druge zemlje koje generišu značajne količine patenata na hidrogen uključuju Ujedinjeno Kraljevstvo, Švicarsku i Kanadu.

Raste broj patenata u tehnologijama zelenog hidrogena

Tehnologije proizvodnje hidrogena predstavljale su najveći broj patenata hidrogena u periodu 2011.-2020. Dok je globalna proizvodnja hidrogena trenutno gotovo u potpunosti zasnovana na fosilima, podaci o patentiranju pokazuju da su inovacije s niskim emisijama generisale više nego dvostruko veći broj međunarodnih patenata u svim segmentima lanca vrijednosti hidrogena od uspostavljenih tehnologija.

Tehnologije motivisane klimatskim problemima činile su skoro 80% svih patenata vezanih za proizvodnju hidrogena u 2020. godini, pri čemu je rast vođen uglavnom naglim povećanjem inovacija u elektrolizi. Najinovativniji regioni se sada takmiče za primat, a podaci ukazuju na to da Evropa dobija prednost kao lokacija za ulaganje u nove proizvodne kapacitete elektrolizera.

Hidrogen u automobilskom i visoko-karbonskom sektoru

Među brojnim potencijalnim primjenama za krajnju upotrebu hidrogena, automobilski sektor je dugo bio u fokusu inovacija i patentiranje u ovom sektoru nastavlja rasti, uglavnom predvođeno Japanom. Sličan zamah još nije vidljiv u drugim primjenama krajnje upotrebe, uprkos usklađenoj politici i medijskoj pažnji posljednjih godina usmjerenim na potencijal hidrogena da dekarbonizira transport na velike udaljenosti, avijaciju, proizvodnju električne energije i grijanje.

Nacionalna obećanja o neto nultim emisijama ne mogu se postići bez rješavanja nesmanjenog korištenja fosilnih goriva u ovim sektorima. Jedna svijetla tačka je nedavni porast patentiranja za korištenje hidrogena za dekarbonizaciju proizvodnje čelika – vjerovatno kao odgovor na konsenzus nakon Pariškog sporazuma da su sektoru potrebna radikalna rješenja za brzo smanjenje emisija, ocjenjuju u IEA.

Sungrow: zelena proizvodnja i skladištenje zelenog hidrogena
Sungrow posvećen inovacijama u tehnologijama zelenog hidrogena

Zeleni hidrogen u BiH

Hidrogen se sve više priznaje kao osnovno gorivo za postizanje nacionalnih net-nula ciljeva. Ali tim procesima ne odgovara sav hidrogen. Sivi hidrogen se proizvodi korištenjem fosilnih goriva, a plavi iz fosilnog plina. Samo zeleni hidrogen – stvoren elektrolizom koja koristi čiste izvore energije poput sunca ili vjetra – može se proizvesti bez emisija. Ali ova tehnologija je i dalje skupa, tako da inovacije igraju ključnu ulogu u njenoj održivosti.

Hidrogenska ekonomija je jedna od ključnih razvojnih pravaca vodeće kompanije u solarnoj industriji, kompanije Sungrow.

Kako se ekonomija zelenog hidrogena razvija globalno, tako će i najbolja rješenja za proizvodnju i skladištenje ovog energenta kojim se žele zamijeniti fosilna goriva i sirovine u sektorima koje nije lako dekarbonizirati, sa Sungrowom stići i u Bosnu i Hercegovinu.

Regionalni distributer opreme Sungrowa je sarajevska kompanija EMT SOLAR, koja i sama razvija inovativna rješenja u svijetu solara.

Sve novosti u ovoj oblasti pratite na Portalu Solarno.net.

Podijelite Sadržaj

solarno-net-logo-emtsolar

EMT SOLAR je stručnim znanjem, iskustvom i opremom veoma bogata firma specijalizovana za projektovanje, izgradnju i servis solarnih fotonaponskih elektrana.