Član predsjedništva Bosne i Hercegovine, Milorad Dodik, izjavio je da će se u RS-u graditi dvije plinske elektrane instalisane snage po 600MW, što će obezbijediti energetsku stabilnost u narednih 50 godina. Elektrane će se graditi u Banja Luci, na prostoru nekadašnje firme “Incel”, kao i u blizini Prijedora, što predstavlja investiciju u iznosu od preko milijardu i po eura.

“To je zelena energija, to su obnovljivi izvori energije, to ne zagađuje i to daje energetsku sigurnost ovom našem kraju”, izjavio je Dodik.
Otkrio je da je riječ o zajedničkom projektu RS-a i Rusije. U navedenom projektu, RS će biti manjinski partner uz obavezu da provede procedure, dok će Rusi biti zaduženi za finansiranje.
“Preduslov za ovaj projekat je plinovod od Bijeljine do Banja Luke i Prijedora”, dodaje Dodik.
Istaknuo je da na tom planu u Sarajevu već nekoliko godina postoji zastoj u pogledu dobijanja dozvole da se iz Srbije pređe u RS, preko granične linije. Međutim, ističe da bi prepreke na putu plinofikacije između Federacije Bosne i Hercegovine i RS-a trebao da otkloni razgovor premijera RS-a Radovana Viškovića i Federacije Bosne i Hercegovine Fadila Novalića.
U svom obraćanju javnosti, Radovan Višković izjavio je da će RS dati saglasnost Federaciji Bosne i Hercegovine po pitanju zapadne plinske konekcije iz smjera Hrvatske, preko Posušja u Bosnu i Hercegovinu, ukoliko Federacija Bosne i Hercegovine prethodno da saglasnost za istočnu konekciju.

Do sada je potpisan sporazum između firmi “Srbija gas” iz Novog Sada i “Gas-res” iz Banja Luke, o zajedničkoj izgradnji plinovoda od Inđije preko Bijeljine – Banja Luke – Prijedora do Novog Grada/Bosanskog Novog. Plinovod će biti dugačak 325 kilometara, a okvirno procijenjena vrijednost projekta iznosi oko 125 miliona eura.

Portal solarno.net nije uspio do zaključenja ovog članka saznati koji plin će se koristiti kao obnovljivi izvor. Naime, prirodni plin isporučen iz Rusije, a koji se trenutno distributira plinovodom u Bosnu i Hercegovinu, je fosilno gorivo koje prilikom izgaranja proizvodi karbondioksid (CO2), te ne može spadati u obnovljive izvore energije. Da li Dodik planira upotrebu nekog drugog plina, nastalog iz obnovljivih izvora, ostaje nepoznanica.
Uzimajući u obzir da je početkom 2022.godine, Europska komisija odlučila dati zelenu oznaku nuklearnim i plinskim elektranama uvrstivši ih u dopunski delegirani akt o taksonomiji klimatski održivih djelatnosti, Dodikova odluka se čini razumnom. Međutim, nove elektrane moraju za „zelenu oznaku“ dobiti građevinsku dozvolu prije 2045.godine, a zemlje u kojima se grade moraju do 2050.godine imati plan i finansijska sredstva za sigurno odlaganje radiokativnog otpada.
O ulozi plina i nuklearne energije vode se žestoke rasprave među državama članicama Europske Unije, a izvori energije koji se klasificiraju kao „održivi“ postaju sve atraktivniji investitorima.