Ministarstvo energetike i rudarstva RS-a jučer je raspisalo javni poziv za dodjelu koncesije za izgradnju solarne elektrane “Sokolac 100 MW” na području općine Sokolac, instalisane snage 100 MW i godišnje proizvodnje električne energije 142 GW h.
Solarna elektrana biće izgrađena u naselju Bjelosavljevići, na oko 150 hekatara sa lijeve strane magistralnog puta Podromanija-Rogatica te naselju Kula, na površini oko 30 hektara, sa mogućnošću proširenja.
Investitor iz Njemačke
Sva potrebna dokumentacija za izgradnju solarne elektrane je pripremljena, doneseni su urbanističko-tehnički uslovi i svi neophodni planovi. Skupština općine Sokolac usvojila je početkom ove sedmice odluku o zoning-planu područja posebne namjene “Solarne elektrane Bjelosavljevići-Kula”.
Ostalo je još samo da se izabere investitor, a najozbiljniji kandidat je kompanija “Eter state”, registrovana u Gracu, sa centralom u Njemačkoj koja će obezbijediti sredstva za otkup tenderske dokumentacije, te je rezervisala 120 miliona eura planiranih za ovu investiciju.
Lokalna uprava će godišnje imati 800.000 KM dobiti na ime koncesije po osnovu izdatih 180 hektara zemljišta koje se ne obrađuje, saopćeno je iz Općine.
Načelnik općine Sokolac Milovan Bjelica podsjetio je da se na ovom projektu radi gotovo dvije godine. Inicijativa je krenula od Nezavisnog operatera sistema BiH i “Elektroprenosa BiH”.
– Sokolac ima sve uslove za solarnu elektranu. Godišnje imamo 1.350 sunčanih sati, a da bi elektrana bila rentabilna, potrebno je 950. Uređaje za hlađenje ne treba ugrađivati u panele, jer prosječna godišnja temperatura na ovom području je devet stepeni. Mjerenja su pokazala da je prosječna brzina vjetra 13 metara u sekundi, a količina padavina po metru kvadratnom između 950 i 1.000 litara – rekao je Bjelica.
On je napomenuo da usvajanje i dovođenje do kraja zoning-plana smatra jednim od svojih najvećih uspjeha za proteklih 11 godina koliko je načelnik.
Šansa za lokalnu zajednicu
Lokalne vlasti vjeruju da će izgradnja solarne elektrane, koja bi trebalo da počne do kraja godine, a završena u roku od 15 mjeseci, privući veliki broj investitora, koji su ovo područje prepoznali kao poslovno-povoljno okruženje.
-Sa gradnjom solarne elektrane počet će i povlačenje “zelene privrede”, za šta se već javljaju kompanije iz oblasti auto-industrije i proizvodnje aluminijumske stolarije – rekao je Bjelica.
On je istakao da Sokolac, između ostalog, planira da postavi solarne panele na osnovnu i srednju školu, ali i sportsku dvoranu.
– Idemo sa jednim programom da popravimo stanje kada je energetska efikasnost u pitanju. Do sada smo radili na osnovnoj školi, obdaništu i opštini, a u narednom periodu planiramo da radimo i Dom zdravlja i Srednjoškolski centar u saradnji sa UNDP-om i resornim ministarstvom – rekao je Bjelica.