Neće biti uvođenja blok tarifa niti poskupljenja električne energije za potrošače koje snabdijeva Elektroprivreda Bosne i Hercegovine.
Regulatorna komisija za energiju u Federaciji Bosne i Hercegovine – FERK je na jučer održanoj 11. redovnoj sjednici odbila dati saglasnost JP Elektroprivreda BiH d.d. – Sarajevo na prijedlog cijena snabdijevanja krajnjih kupaca kod javnog snabdjevača.
Nakon pažljive analize dostavljenog prijedloga cijena u kojem je predviđeno i uvođenje blok tarifa, FERK je utvrdio da isti nije u skladu sa metodologijom za utvrđivanje cijena za snabdijevanje električnom energijom krajnjih kupaca kod javnog i rezervnog snabdjevača, saopćeno je nakon sjednica FERK-a.
Zašto nije moguće uvođenje blok tarifa
Naime, navedeni prijedlog EP BiH o uvođenju blok tarifa nije u skladu sa članom 18. stav (1) Pravilnika o metodologiji za utvrđivanje cijena za snabdijevanje električnom energijom krajnjih kupaca kod javnog i rezervnog snabdjevača u kome je propisano, između ostalog, da je javni snabdjevač obavezan voditi računa o izbjegavanju naglih cjenovnih promjena za krajnje kupce koji se snabdijevaju kod javnog snabdjevača.
Dalje, članom 15. stav (2) pravilnika je propisano da troškovi snabdijevanja iznose maksimalno 15%, od ukupnog troška nabavke energije za snabdijevanje krajnjih kupaca, a na osnovu dostavljenih podataka za period od 10.6. do 31.12.2024. godine utvrđeno je da je ovaj trošak veći od 15% što nije u skladu sa metodologijom.
Kako uz prijedlog cijena nisu dostavljeni podaci o planiranoj potrošnji električne energije unutar pojedinih blok tarifa (zeleni, plavi, crveni), tako dostavljeni podatak o predloženom povećanju ukupne cijene usluge javnog snabdjevača za kupce iz kategorije potrošnje domaćinstva od 9,8% kao i predloženo povećanje cijene energije od 19% nije moguće provjeriti, a samim tim i potvrditi.
S obzirom na to, nisu ispunjeni uslovi za davanje saglasnosti FERK-a na uvođenje blok tarifa, te je FERK utvrdio cijene snabdijevanja zasnovane na Odluci o tarifnim stavovima za korisnike distributivnog sistema ovog javnog preduzeća i podlogama korištenim za izračun cijena koje su u primjeni.
To znači da za korisnike javne usluge snabdijevanja krajnjih kupaca JP Elektroprivreda BiH d.d. – Sarajevo cijene električne energije ostaju iste kao i do sada.
Šta je predložila EP?
Elektroprivreda je u svom prijedlogu blok tarifa predvidila uvođenje tri tarife – zelenu, plavu i crvenu, koje bi se u obračunu primjenjivale u ovisnosti od količine utrošene električne energije.
Zelena tarifa podrazumijeva utrošak u količini do/i 268 kWh u periodu 30 dana, što je prosječna potrošnja domaćinstava koje snabdijeva JP Elektroprivreda BiH, i za ove kupce nema promjene cijena. To konkretno znači da za 60 posto domaćinstava ne bi bilo promjene cijene.
Plava tarifa podrazumijeva utrošak u količini od 268 kWh do/i 1.000 kWh u periodu 30 dana, što se prema podacima JP Elektroprivreda BiH odnosi na 37,6 posto kupaca i za bi poskupljenje iznosilo1,27 KM (4 feninga dnevno) i račun tih kupaca bi umjesto dosadašnjih 53,28 KM, iznosio 54,55 KM.
Crvena tarifa podrazumijeva utrošak u količini većoj od 1.000 kWh u periodu 30 dana, što se prema evidencijama odnosi na svega 2,8 posto kupaca JP Elektroprivreda BiH.
Za kupce koji posjeduju jednotarifno brojilo i u toku 30 dana troše npr. 1.100 kWh, primjenom crvenog tarifnog modela poskupljenje bi iznosilo 31,64 KM, tako da bi račun za ove kupce umjesto dosadašnjih 180,39 KM, iznosio 217,78 KM.
Oduzete dozvole za rad
FERK je donio rješenja o oduzimanju dozvola za rad za proizvodnju električne energije podnosiocima Fotonaponska elektrana „SOLAR-RAMA“ vlasnika Žilića Slavka iz Prozora-Rame, „HM SOLAR“ vlasnika Čizmića Hasnije iz Kaknja i „AUTO START“ d.o.o. Mostar-Sjever.
Za GET – TZE d.o.o. iz Širokog Brijega i „GLOBAL ISPAT KIL“ d.o.o. Lukavac izdate su obnovljene dozvole za obavljanje djelatnosti snabdijevanja i trgovine električnom energijom.
Status kvalifikovanog proizvođača utvrđen je za šest podnosilaca zahtjeva, te su donesena rješenja za: Solarna elektrana „BH“ vlasnika Hadžimehića Mirze, Solarna elektrana „TEA“ vlasnika Eminagića Damira, „ELEKTRON“ KAKANJ vlasnika Lope Ćamila, Obrt „PAŠKO“ iz Kreševa, „ADŽIĆ-ASFALT“ d.o.o. Žepče i „EGE KOMERC“ d.o.o. Doboj Jug za dvije solarne fotonaponske elektrane.