Za projekte povećanja energetske efikasnosti u privredi, Federalno ministarstvo energetike, rudarstva i industrije i Razvojna banka FBiH pripremaju projekat povoljnog kreditiranja.
Ovu inicijativu predvode federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić, te v.d. predsjednika Uprave Razvojne banke FBiH, Borislav Trlin.
Na putu ka EU, država i privrednici suočavaju se s brojnim obvezama, uključujući one proizašle iz Zelene agende. Ako ne prilagode svoje poslovanje, privrednicima prijete veći nameti koji će ih učiniti nekonkurentnima na evropskom tržištu. Do 2026. godine, bit će neophodno da dio električne energije proizvode iz vlastitih izvora, što je svakako skup proces. Ove dvije institucije su posvećene pronalaženju programa podrške kako bi olakšale ovaj prelazak. Povećanje energetske učinkovitosti
Borislav Trlin istaknuo je važnost ove inicijative.
“Pružanje podrške privrednicima u povećanju energetske efikasnosti jedan je od ključnih prioriteta Razvojne banke FBIH, što je jasno definirano u našem Strateškom dokumentu, usklađenom sa Strategijom razvoja Federacije BiH za period 2021-2027 i Planom rada Federacije BiH. Posebno nas raduje entuzijazam Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije u pronalaženju najboljih rješenja za privrednike s našim stručnjacima. Ključ za ostvarenje zajedničkih ciljeva i napora leži u snažnoj sinergiji i povezivanju sa Vladom Federacije BiH i njenim ministarstvima, a saradnja s ovim ministarstvom je izvrstan primjer te sinergije”, kazao je Trlin.
Povećanje energetske efikasnosti smanjuje troškove
Ministar Lakić osvrnuo se na značaj povećanja energetske efikasnosti i podrške realnom sektoru, rekavši da povećanje energetske efikasnosti, posebno u segmentu potrošnje energije, ima najveći utjecaj na dekarbonizaciju energetskog sektora, smanjenje troškova energije te povećanje produktivnosti i konkurentnosti privrednih subjekata.
”Ova inicijativa pokazuje posvećenost Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije i Razvojne banke FBiH javnom sektoru i zajedničku odlučnost u razvijanju specijaliziranih programa finansiranja. Saradnja s Razvojnom bankom FBiH je na visokom nivou i raduje nas činjenica da su i banka i njeni uposlenici maksimalno posvećeni podršci privrednicima”, kazao je ministar Lakić.
Ova zajednička inicijativa pružit će povoljne uvjete kreditiranja u Razvojnoj banci FBiH za projekte poboljšanja energetske efikasnosti u preduzećima iz oblasti metalne industrije, namjenske, drvne itd, uključujući: povoljne fiksne kamatne stope, duže rokove otplate, grace period, kao i grant sredstva ovog ministarstva.
Očekuje se da će rezultat rada ovih grupa već od početka naredne godine omogućiti privrednicima nabavku učinkovite opreme poput solarnih panela i toplotnih pumpi, što će im omogućiti proizvodnju električne energije za vlastitu potrošnju, a time uzročno i povećati njihovu konkurentnost kroz smanjenje finalne cijene proizvoda, saopćeno je iz Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.
Sredstva za mala i srednja preduzeća
Razvojna banka Federacije je ranije potpisala ugovor vrijedan 5 miliona EUR za finansiranje mikro, malih i srednjih preduzeća u Bosni i Hercegovini. Ugovor su potpisali predstavnici Raiffeisen Leasinga, Belma Hodžić, izvršna direktorica i Nedim Milišić, direktor, te Borislav Trlin, v.d. predsjednik Uprave Razvojne banke Federacije Bosne i Hercegovine.
Krediti iz linije Razvojne banke FBiH namijenjeni su za finansiranje klijenata sa sjedištem u FBiH i to:
- klijenti koji su imali smanjenje bruto prodaje/prihoda u tekućoj fiskalnoj godini u odnosu na prethodne fiskalne godine od najmanje 20
- ženska inkluzivna preduzeća koja se definišu kao (i) više od 50 posto u vlasništvu žena (tj. sa najmanje jednom ženskom dioničarkom sa pravilno dokumentiranim predstavnicima i upravljačkim ovlaštenjima); ili (ii) kojima upravljaju žene (tj. sa najmanje jednom ženom menadžera na nivou C ili sa najmanje 25 posto žena koje su zastupljene u menadžmentu srednjeg nivoa); ili (iii) zapošljavanje omjera žena koji je veći od prosječnog omjera uočenog u dotičnom sektoru; ili (iv) povećao udio zaposlenih žena za najmanje 5 posto u prethodnoj godini.
- mlada preduzeća tj. preduzeća sa manje od 5 godina rada, koja nisu osnovana kasnije od 01.januara za godinu prije podnošenja zahtjeva
- preduzeća u manje razvijenim regionima