Projekt proizvodnje zelenog hidrogena pod nazivom ‘Sjeverni Jadran’ temelji se na regionalnoj saradnji Slovenije, Hrvatske i talijanske Autonomne pokrajine Furlanije – Julijske krajine.
U sklopu Doline vodika ‘Sjeverni Jadran’ razvija se 17 projekata na području partnerskih zemalja – Hrvatske, Slovenije i Italije, a očekuje se da će do 2026. biti proizvedene prve tone zelenog hidrogena.
Kazala je to na konferenciji za novinare koordinatorica projekta Jerneja Sedlar, koja je istaknula i da se nakon završetka tog projekta, koji je započeo u septembru 2023. i traje šest godina, očekuje oko 5000 tona zelenog hidrogena proizvedenog u tri države, odnosno cijeli ekosistem hidrogena i hidrogenske tehnologije za proizvodnju, transport i energetiku.
“U okviru ovog projekta razvija se 17 projekata na području tri partnerske zemalje, mnogi partneri imaju zrele projekte te planiramo u 2025. i 2026. proizvesti prve tone, odnosno kilograme hidrogena“, izjavila je Sedlar i naglasila da će se hidrogen proizvoditi na različitim lokacijama te da je riječ o početnim količinama.
Partneri na projektu Dolina vodika ‘Sjeverni Jadran’ iz Hrvatske, Slovenije i Italije okupili su se u Rijeci na dvodnevnom sastanku, na kojemu se razgovarali o provedbi projekata, procijeni rizika i integraciji u društvena i industrijska okruženja, prenosi energetika-net.
25 miliona eura za proizvodnju zelenog hidrogena
Projekt okuplja 37 kompanija i ustanova s ciljem razvoja inovativnih rješenja za ‘zelenu’ budućnost regije. Taj projekt, s budžetom od bespovratnih 25 miliona eura, predstavlja prvu međunarodnu dolinu hidrogena u Europskoj uniji. U okviru projekta razvija se 17 pilot-projekata, partneri su kompanije, univerziteti, instituti, a partnerstvo vodi slovenski HSE.
Univerziteti i fakulteti u Rijeci, Trstu, Ljubljani, Splitu i Zagrebu čine akademski konzorcij s ciljem istraživanja, inovacija i edukacija. Tehnologije na hidrogen još nisu ‘mainstream’, ključna je edukacija, važni su treninzi za stručne škole, kao i razvijanje studijskih programa.
Dolina vodika ‘Sjeverni Jadran’ je korak prema razvoju ‘zelene’ tehnologije kroz plan proizvodnje više od pet hiljada tona zelenog hidrogena na godinu korištenjem energije iz obnovljivih izvora, a cilj mu je olakšati usvajanje rješenja vezanih uz hidrogen, omogućiti autonomnu proizvodnju, prijenos, pohranu i korištenje zelenog hidrogena, stvoriti tržište za zeleni hidrogen te ga učiniti konkurentnim izvorom energije za budućnost.
Na konferenciji je rečeno i da je u sklopu novopokrenute inicijative Sjevernojadranska investicijska platforma za čisti hidrogen, koja je posvećena ubrzanju transnacionalnih inovativnih rješenja unutar hidrogenskog ekosistema sjevernog Jadrana, bespovratnih 7,6 miliona eura dodijeljeno konzorciju od 12 partnera iz tri zemlje.