Kompanije RWE i Equinor proučavaju izvodljivost ideje proizvodnje hidrogena i slanja kroz predloženi gasovod od Norveške do Njemačke, gdje bi se to gorivo koristilo za proizvodnju struje.
Evropska unija računa na Norvešku kao izvor električne energije, a pogotovo prirodnog gasa, kako bi nadomjestila ozbiljne količine tog fosilnog goriva koje su ranije stizale iz Rusije. Norveška je već postala najveći snabdjevač 27-članog bloka država gasom.
Po novoj taksonomiji EU, projekti sa fosilnim gasom su dozvoljeni samo ukoliko će data postrojenja biti osposobljena da pređu na zeleni hidrogen. Njemačka i Norveška su upravo zasnovale Strateško partnerstvo za klimu, obnovljivu energiju i zelenu industriju. Osnove dogovora su precizirale najveće energetske kompanije iz obje zemlje – RWE i Equinor, javio je Balkan Green Energy News.
RWE i Equinor razrađuju plan za izgradnju podvodnog cjevovoda za hidrogen
RWE i Equinor su postigle sporazum da razrade plan da do 2030. izgrade elektrane na gas u Njemačkoj u kojima su i turbine na gas i na paru, zbirne snage tri gigavata, a uporedo s njima i podvodni cjevovod za hidrogen. Što se tiče snabdjevanja iz Norveške, RWE i Equinor su saopštili da će zajedno izgraditi postrojenja za proizvodnju niskokarbonskog hidrogena od prirodnog gasa, što podrazumeva sistem za prikupljanje i skladištenje karbona.
RWE i Equinor pripremaju studiju izvodljivosti za podvodni cjevovod
U memorandum o razumevanju je uključen razvoj projekata vjetroparkova na moru iz kojih bi se napajala proizvodnja zelenog hidrogena, ali i postrojenja za hidrogen na moru duž predložene trase kao i na kopnu.
U toku je izrada studije izvodljivosti za planirani cjevovod. Norveški državni operater sistema prenosa gasa Gassco i drugi partneri su uključeni u taj projekat. Procijenjen je na tri milijarde dolara, a kapacitet bi mogao da dostigne četiri miliona tona gasa godišnje, pa bi u Njemačku stizalo 135 teravat-sati energije.
Za početak, cjevovodom bi se u elektrane dopremao običan, fosilni gas, a postepeno bi se uvodio plavi hidrogen. To gorivo se proizvodi direktno iz fosilnog gasa, ali bi 95 odsto ugljen-dioksida oslobođeno u tom procesu bilo trajno skladišteno ispod dna mora, stoji u sporazumu.
U posljednjoj fazi plana, dodaje se zeleni hidrogen, a on se pravi u elektrolizerima. U primjeni te tehnologije, molekuli vode se rastavljaju na kiseonik i hidrogen korištenjem struje iz obnovljivih izvora.
RWE i Equinor već sarađuju na jednom projektu za vjetropark s proizvodnjom hidrogena na moru
Zeleni hidrogen je jedno od rješenja za skladištenje viška energije iz solarnih i vjetroelektrana u trenucima kada im učinak, zahvaljujući povoljnim vremenskim uslovima, premašuje potražnju za strujom. Ali tom sektoru predstoji dug put do postizanja profitabilnosti. Gotovo sav hidrogen se još pravi od fosilnih goriva. On može da se koristi i u industrijskoj proizvodnji i saobraćaju.
„Da bismo ostvarili napredak u prebacivanju iz fosilnih goriva u hidrogen, hitno je potrebno omasoviti hidrogensku privredu. Za početak bi bile dovoljne velike količine plavog hidrogena, uz kasnije prebacivanje na snabdjevanje zelenim hidrogenom“, izjavio je generalni direktor RWE-a Markus Kreber.
Portugal, Španija i Francuska su prije mjesec dana objavili početak projekta podmorskog cjevovoda H2MED, vrijednog 2,5 milijarde eura. Njime od Barselone do Marselja treba da se prenosi isključivo zeleni hidrogen, a 2030. bi kapacitet trebalo da iznosi dva miliona tona godišnje.
Sungrowova rješenja za zeleni hidrogen stići će i u BiH
Hidrogenska ekonomija je jedna od ključnih razvojnih pravaca vodeće kompanije u solarnoj industriji, kompanije Sungrow. Vodeći globalni dobavljač invertera i skladištenje energije razvija fotonaponska inverterska rješenja i sisteme za skladištenje energije za komunalne, komercijalne, industrijske i stambene aplikacije, kao i međunarodno priznata rješenja plutajućih fotonaponskih postrojenja, pogonska rješenja za električna vozila, te obnovljive sisteme za proizvodnju hidrogena.
Kako se ekonomija zelenog hidrogena razvija globalno, tako će i najbolja rješenja za proizvodnju i skladištenje ovog energenta kojim se žele zamijeniti fosilna goriva i sirovine u sektorima koje nije lako dekarbonizirati, sa Sungrowom stići i u Bosnu i Hercegovinu.
Regionalni distributer opreme Sungrowa je sarajevska kompanija EMT SOLAR, koja i sama proizvodi inovativna rješenja u svijetu solara.
Sve novosti u ovoj oblasti pratite na Portalu Solarno.net.