Slovenija može očekivati milijardu eura investicija u obnovljive izvore energije do 2027. godine, izjavio je Bojan Kumer, kandidat za ministra životne sredine, klime i energetike.
Bojan Kumer, trenutno ministar za infrastrukturu, najavio je svoju projekciju ulaganja pred skupštinskim odborom za infrastrukturu, životnu sredinu i prostor.
Energetski sektor trenutno je u nadležnosti Ministarstva za infrastrukturu, ali je u junu 2022. godine, kada je imenovan kabinet, najavljeno da će se ministarstvo podijeliti na dva dijela i da će Kumer biti zadužen za energetiku.
Prioritet ulaganja u obnovljive izvore energije
Kako prenose lokalni mediji, Kumer je istakao važnost zelene tranzicije i daljih napora za dekarbonizaciju. Tri su glavna cilja, prema njegovim riječima, ulaganja u obnovljive izvore energije, pouzdano i pristupačno snabdijevanje energijom i smanjenje uvozne zavisnosti. Kandidat za ministra energetike najavio je i reforme u sektoru saobraćaja.
Biće neophodno, prema njegovim riječima, uvesti nove klimatske politike i strategije, transponovanjem direktiva EU ili ažuriranjem već postojećih, prenio je portal Zurnal24.
Kao jedan od svojih prvih poteza, Kumer je najavio donošenje novog zakona o obnovljivim izvorima energije. Ideja je da se novim rješenjima olakša postavljanje elektrana na obnovljive izvore energije, ali bez ugrožavanja okoliša.
Kumer očekuje da će do 2027. godine biti uloženo oko milijardu eura u promociju i korištenje obnovljivih izvora energije. Novac treba obezbijediti iz evropskih fondova, ali i iz domaćih izvora.
Nova politika urbane mobilnosti
Jedan od ključnih izazova za njega je transformacija korištenja energije u transportu, kako bi što prije napustio fosilna goriva. Prema Kumerovim riječima, mjere će uključivati i podsticaje za unapređenje voznog parka građana, te proširenje mreže javnih punionica za električna vozila i novu politiku gradske mobilnosti.
Novi ministar javni prevoz vidi kao okosnicu dekarbonizacije putničkog saobraćaja. Vlada je već osnovala kompaniju za upravljanje javnim prijevozom, a u pripremi je i prijedlog zakona za brže uvođenje električnih vozila u javnu upravu.
Kumer je najavio i da će ove godine biti završene izmjene zakona o klimi i zakona o efikasnom korištenju energije. Novi nacionalni energetski i klimatski plan trebao bi biti usvojen na proljeće.
Obnovljive izvore energije tretiraju zakoni koji su još na čekanju
Dok zemlje regije, bilo da su u Evropskoj uniji ili još izvan nje, brzo napreduju na polju uvođenja obnovljivih izvora i primjene novih tehnologija i rješenja u energetici. Bosna i Hercegovina još čeka da federalna zakonodavna vlast donese nove energetske zakone, kako bi krenula u snažniji razvoj ovog sektora i nastavila sa transpozicijom evropske pravne stečevine u domaći zakonski okvir.
Kroz novi Zakon o električnoj energiji, Federacija BiH implementira niz propisa iz pravnog okvira EU i nastavlja proces liberalizacije tržišta električne energije i energetske tranzicije ka čistoj energiji.
Unaprijeđen je sistem kontrole izgradnje proizvodnih objekata, a pojednostavljeni administrativni postupci za izgradnju i rad proizvodnih postrojenja koja koriste obnovljive izvore energije, prije svega solarnih i vjetroelektrana.
Predloženim zakonom konačno se uvode nove kategorije učesnika i djelatnosti na tržištu električne energije, poput aktivnih kupaca, agregatora, energetske zajednice i operatora skladišta, ali i mehanizmi za osiguranje sigurnosti snabdijevanja, uključujući i kontrolu cijena u slučajevima ekstremnih poremećaja na tržištu.
Cilj prijedloga Zakona o korištenju obnovljivih izvora energije i efikasne kogeneracije u FBiH je promovisanje i regulisanje proizvodnje električne i energije grijanja i hlađenja iz obnovljivih izvora energije i efikasne kogeneracije, kao i upotrebe obnovljivih izvora energije u transportu radi potrošnje na domaćem tržištu i povećanja udjela u ukupnoj potrošnji energije, saopšteno je svojevremeno iz Vlade Federacije BiH, koja je tri energetska zakona utvrdila u formi prijedloga.
Donošenjem novog seta energetskih zakona biće pojednostavljene procesure gradnje vlastitih solarnih elektrana. I privreda i individualni potrošači moći će tada ostvarivati ogromne uštede za korištenje energije, viškove prodavati u mrežu, a sa daljim razvojem sistema, upotrebljavati i trgovati garancijama porijekla.
EMT SOLAR je firma specijalizovana za cjelokupan ciklus izgradnje solarnih postrojenja, od izlaska na teren i stručne procjene lokacije i savjetovanja, projektovanja i izgradnje, do praćenja rada, servisiranja i repoweringa solarnih sistema i licencirana za 18 različitih poslova mjerenja i ispitivanja u oblasti elektro i fotonaponske tehnike.
Specijalnosti u inovativnim finansijskim i poslovnim energetskim modelima korisne su investitorima kod izbora najboljeg načina realizacije svojih investicija, a u sistemu „ključ u ruke“ sadržani su i kvalitetna oprema i stručan kadar, kao i svi poslovi oko pribavljanja potrebnih dozvola i definisanja optimalnih poslovnih modela za svaku investiciju.
Krenite u solarnu budućnost uz najbolje u ovoj oblasti. Za početak ispunite kratki anketni upitnik i pregledajte sekcije na našem specijalizovanom portalu Solarno.net.