Predviđa se da će solarne elektrane zadovoljiti polovinu potražnje za električnom energijom u svijetu u narednih nekoliko godina, iako se očekuje da će rast potreba za energijom 2024. i 2025. biti među najvišim nivoima u posljednje dvije decenije, navodi se u novom izvještaju Međunarodne agencije za energiju (IEA).
Svjetska potražnja za električnom energijom raste najbržom stopom u posljednjih nekoliko godina, potaknuta snažnim ekonomskim rastom, intenzivnim toplotnim valovima i sve većim korištenjem tehnologija koje rade na električnu energiju kao što su EV i toplotne pumpe, navodi se u novom izvještaju IEA. Istovremeno, obnovljivi izvori energije nastavljaju svoj brzi uspon, a solarne elektrane su na putu da postave nove rekorde.
Predviđa se da će globalna potražnja za električnom energijom porasti za oko 4% u 2024. godini, u odnosu na 2,5% u 2023., navodi se u srednjogodišnjem izvještaju o potrošnji električne energije IEA. To bi predstavljalo najveću godišnju stopu rasta od 2007. godine, izuzimajući izuzetan rast nakon globalne finansijske krize i pandemije Covid-19. Snažan porast globalne potrošnje električne energije nastavit će se do 2025. godine, s ponovnim rastom od oko 4 posto, navodi se u izvještaju.
Solarne elektrane i vjetar imaju najbrži rast
Obnovljivi izvori električne energije također će se brzo širiti ove i sljedeće godine, a njihov udio u globalnoj opskrbi električnom energijom će porasti sa 30% u 2023. na 35% u 2025. godini. Predviđa se da će količina električne energije koju obnovljivi izvori energije proizvode širom svijeta u 2025. godini prvi put premašiti količinu proizvedenu iz uglja. Očekuje se da će samo solarne elektrane zadovoljiti otprilike polovinu rasta globalne potražnje za električnom energijom tokom 2024. i 2025. godine – pri čemu će vjetro i solarne elektrane zajedno zadovoljiti čak tri četvrtine rasta.
Uprkos naglom porastu obnovljivih izvora, malo je vjerovatno da će globalna proizvodnja energije iz uglja pasti ove godine zbog snažnog rasta potražnje, posebno u Kini i Indiji, navodi se u izvještaju. Međutim, ostaju značajne neizvjesnosti: kineska proizvodnja hidroenergije snažno se oporavila u prvoj polovini 2024. godine. Ako se ovaj trend rasta nastavi u drugoj polovini godine, to bi, uz solarne elektrane i vjetroelektrane, moglo obuzdati proizvodnju električne energije na ugalj i rezultirati blagim padom globalnih emisija u energetskom sektoru u 2024.
Neke od najvećih svjetskih ekonomija bilježe posebno snažno povećanje potrošnje električne energije. Očekuje se da će potražnja u Indiji porasti za ogromnih 8% ove godine, potaknuta snažnom ekonomskom aktivnošću i snažnim toplotnim talasima. Kina će također vidjeti značajan rast potražnje sa više od 6%, kao rezultat snažne aktivnosti u uslužnim industrijama i različitim industrijskim sektorima, uključujući proizvodnju čistih energetskih tehnologija.
Nakon pada u 2023. zbog blagog vremena, predviđa se da će se potražnja za električnom energijom u Sjedinjenim Državama ove godine oporaviti za 3% usred stabilnog ekonomskog rasta, rastuće potražnje za hlađenjem i širenja sektora podatkovnih centara. Nasuprot tome, Evropska unija će doživjeti skromniji oporavak potražnje za električnom energijom, uz prognozu rasta od 1,7%, nakon dvije uzastopne godine kontrakcije usred utjecaja energetske krize.
U mnogim dijelovima svijeta, sve veća upotreba klima uređaja ostat će značajan pokretač potražnje za električnom energijom. Više regiona suočilo se sa intenzivnim toplotnim talasima u prvoj polovini 2024. godine, što je povećalo potražnju i dovelo do opterećenja sistema električne energije, navodi se u izveštaju.
Sa porastom vještačke inteligencije (AI), potražnja za električnom energijom u podatkovnim centrima privlači sve veću pažnju, naglašavajući potrebu za pouzdanijim podacima i boljim mjerama inventarizacije. Izvještaj naglašava širok spektar neizvjesnosti u vezi sa potražnjom za električnom energijom u podatkovnim centrima, uključujući tempo implementacije, raznoliku i sve proširenu upotrebu AI i potencijal za poboljšanje energetske efikasnosti. Bolje prikupljanje podataka o potrošnji električne energije u sektoru data centara bit će od suštinskog značaja za ispravnu identifikaciju prošlih razvoja i bolje razumijevanje budućih trendova.