Solarne elektrane prednjače u širenju ukupnog globalnog kapaciteta obnovljivih izvora energije.
Zelene elektrane su na kraju 2023. činile 3,9 teravata ili 43 posto globalnog kapaciteta. Na prvom mjestu u ovom segmentu su solarne elektrane, s udjelom od 36,7 posto ili 1,42 teravata. Slijede hidroelektrane (32,7), vjetroparkovi (26,3), bioenergija (3,9 procenata) i geotermalna i energija mora odnosno plime i oseke, sa neznatnim učešćem.
Kapacitet elektrana na obnovljive izvore u svijetu porastao je prošle godine 14 posto, prema podacima iz ažuriranog statističkog godišnjeg izvještaja agencije IRENA.
Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA) objavila je zvanični statistički izvještaj za 2023. godinu, nakon što je uključila podatke o proizvodnji zaključno sa 2022. kao i bilanse za zelenu električnu energiju i investicije. Ukupni prošlogodišnji kapacitet naveden u preliminarnom izdanju revidiran je i manji je za 5,2 gigavata, odnosno sada je 3.865 gigavata. Promjene se tiču hidroelektrana i bioenergije.
Iako obnovljivi izvori preuzimaju vodstvo u rastu u elektroenergetskom sektoru, svijet je u opasnosti od neispunjavanja cilja izglasanog na samitu COP28, da se njihov kapacitet utrostruči. Da ispravi putanju, potrebna je stopa rasta od 16,4 posto svake godine do kraja decenije, upozorava IRENA. Ukupan cilj je 11,17 teravata.
Trend pokazuje da je obnovljiva energija u zbiru na putu da prestigne fosilna goriva. Međutim, kada bi godišnja stopa ostala na 14 procenata, rezultat bi 2030. podbacio za 1,5 teravat odnosno 13,5 posto.
„Obnovljiva energija po svojim performansama sve više prestiže fosilna goriva, ali nije vrijeme za spokoj. Obnovljivi izvori moraju da rastu većom brzinom. Naš novi izvještaj daje uvid u smijer kretanja; ukoliko nastavimo s aktuelnom stopom rasta, samo možemo da podbacimo u ispunjavanju cilja, dogovorenom u okviru Konsenzusa iz UAE, da se obnovljivi izvori utrostruče, rizikujući zbog toga ciljeve iz Pariskog sporazuma i Agende o održivom razvoju za 2030.“, izjavio je generalni direktor Agencije, Francesco La Camera.
I dalje je različit stepen koncentracije obnovljivih izvora energije u odnosu na geografiju, pa je prisutno značajno raslojavanje u domenu dekarbonizacije, što predstavlja barijeru za ciljano utrostručavanje, dodao je La Camera.
Solarne elektrane se najbrže grade u Kini
Trenutno je skoro dvije trećine svjetskog kapaciteta solara i energije vjetra u Kini.
Prednjače solarne elektrane, jer je do sada izgrađeno ili je u izgradnji 180 gigavata većih solarnih elektrana kao i 159 gigavata vjetroparkova. Zajedno su gotovo dvostruko veći nego ostatak svijeta i dovoljni da podmire potražnju cijele Južne Koreje za strujom.
Sljedeće, ali značajno slabije su Sjedinjene Države, sa 40 gigavata. U najvećih pet su još Brazil (13), Velika Britanija (10) i Španija (devet gigavata).
IRENA je pozvala države, privatni sektor, multilateralne organizacije i civilno društvo da jasno postave ciljeve za obnovljive izvore, razmotre mjere kao što je brže odobravanje dozvola za solarne elektrane i jačanje mrežnih veza, da pametno vode politiku kako bi podstakle industriju da poveća angažovanje, te da daju podsticaje privatnom sektoru da investira.