Projekat Solari na velika vrata uvodi prozjumere, BiH još čeka na Zakon u Federaciji BiH
Crna Gora već 80 godina koristi obnovljive izvore energije, posebno hidroenergiju. U posljednje vrijeme vlada veliko interesovanje za solarnu i energiju vjetra. Uvođenjem koncepta “građanske energije” na tržište električne energije u Crnoj Gori na velika vrata ulaze prozjumeri.
Udio obnovljivih izvora u ukupnoj proizvodnji električne energije u 2020. godini u Crnoj Gori iznosio je 53,98%. Velike hidroelektrane su i toj godini dominantni proizvođači sa udjelom od čak 76,5% u ukupnoj količini električne energije isporučene iz obnovljivih izvora.
Projekat Solari 3000+ i 500+, koji je obilježio početak energetske tranzicije u Crnoj Gori i jedno je od najznačajnijih ulaganja u energetiku u posljednjih 40 godina, izazvao je veliko zanimanje jer se više od 14.000 potrošača prijavilo za ugradnju fotonaponskih sistema na krovovima svojih objekata.
Kako bi se svim zainteresovanim potrošačima izašlo u susret, sredinom novembra će biti raspisan javni poziv za projekat Solari 5000+(70 MW) koji je namijenjen domaćinstvima i pravnim osobama te vlasnicima stanova u manjim zgradama (do četiri sprata).
Prema predviđanjima, zahvaljujući tom projektu bit će postavljeni fotonaponski sistemi ukupne snage 70 MW, saopštila je Elektroprivreda Crne Gore (EPCG).
Vrijednost projekta je 70 miliona eura, a EPCG će osigurati subvenciju od 20 posto za sve potrošače koji ispune uslove propisane javnim pozivom i kvalifikuju se za ugradnju solarnih elektrana.
Projekat Solar i kupci-proizvođači
U vremenu globalne energetske krize, mogućnost proizvodnje električne energije za vlastite potrebe najbolja je garancija sigurnog i pouzdanog snabdijevanja.
Ugradnjom fotonaponskih sistema, domaćinstva i privredni objekti, uz ulogu potrošača i kupca, dobijaju ulogu proizvođača i prodavača. Tako su mogućnosti koje nude obnovljivi izvori dovele do usvajanja novog pojma ‘prozjumer’, koji predstavlja krajnjeg kupca električne energije s pravom izgradnje objekta za proizvodnju električne energije za vlastite potrebe, kao i prodaje viška električne energije, odnosno njene isporuke u distributivni sistem.
Prednost pri prijavi za postavljanje fotonaponskih sistema imaju potrošači koji se prvi prijave, ako pritom ispunjavaju uslove iz javnog poziva.
Projekti Solari predviđaju da EPCG instalira solarne panele i ostalu opremu na krovove građana i firmi, koji prođu na javnom konkursu, a potrošači onda otplaćuju ovu investiciju u mjesečnim ratama u periodu od pet do sedam godina. Rata bi trebalo da bude manja od njihovog mjesečnog računa, koji neće plaćati. Kad kupci završe otplate račun bi trebalo da im bude mnogo manji nego prije ugradnje solarnih panela.
Crna Gora najavljuje građanima i beskamatne kredite za solarne elektrane
Vlada Crne Gore je utvrdila Prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o energetici sa Izvještajem sa javne rasprave.
Predloženim zakonom pojednostavljuje se i skraćuje postupak priključenja objekata korisnika na elektroenergetski sistem i dozvoljava građanima da dobiju beskamatne kredite za ugradnju solarnih panela na svoje objekte i da kredit vraćaju zaradom od proizvedene energije.
U Crnoj Gori, za razliku od Bosne i Hercegovine, preciziran je zakonski okvir za berzanski oblik trgovanja električnom energijom i usklađen postupak izdavanja i korištenja garancija porijekla sa evropskim organizacijama koje ih izdaju.
EU odobrila 30 miliona eura pomoći Crnoj Gori za ublažavanje energetske krize
Crna Gora će u januaru od Evropske unije dobiti direktnu budžetsku pomoć od 30 miliona eura za ublažavanje posljedica visokih cijena energenata, otkrila je ambasadorka EU Oana Cristina Popa.
Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Leyen je tokom svog obilaska Zapadnog Balkana u oktobru obećala ukupno 500 miliona eura u grantovima za zemlje regiona. Međutim, do sada nije bila poznata suma namijenjena Crnoj Gori, koja je već mjesecima u političkoj krizi.
Iznos je konačno otkrila ambasadorka EU Oana-Kristina Popa: Vlada u Podgorici će u januaru dobiti 30 miliona eura. Navedeni paket direktne budžetske pomoći namijenjen je zaštiti domaćinstava i malih i srednjih preduzeća od posljedica visokih cijena energenata.
U pripremi je isplata još 500 miliona eura iz Ekonomskog i investicionog plana EU za Zapadni Balkan.
Prozjumeri i energetske zadruge i u Bosni i Hercegovini
Novi Zakon o obnovljivim izvorima energije i efikasnoj kogeneraciji FBiH koji propisuje način i uslove za uvođenje prozjumera i građanskih zadruga na tržište električne energije, uskoro bi trebalo da ugleda svjetlo dana i u Bosni i Hercegovini. U formi prijedloga, očekuje se da će se naći pred zastupnicima novog saziva Federalnog parlamenta već na njegovom prvom zasijedanju.
Mnogo se očekuje od novog Zakona, s obzirom da i u Bosni i Hercegovini vlada veliko interesovanje za ugradnju solarnih sistema. Novi propisi će omogućiti građanima postavljanje malih solarnih elektrana na krovove kuća, kao i udruživanje proizvođača u zajednice radi ostvarivanja bolje pozicije na tržištu.
Posebna pogodnost za građane je što će moći proizvoditi svoju električnu energiju i razmjenjivati je sa Elektroprivredom bez naknade. Energija proizvedena danju i ljeti koristila bi se za zagrijavanje noću i zimi. Ovim bi građani, uz subvencije i pravovremenu investiciju u izolaciju i toplotne pumpe, mogli imati gotovo besplatno grijanje.
Istovjetna zakonska rješenja već su na snazi u RS-u.
EMT SOLAR, kompanija ovlaštena za projektovanje, ugradnju i servis fotonaponskih sistema, bilježi posljednjih mjeseci ogromno interesovanje potencijalnih „građanskih“ proizvođača električne energije. Novopredloženi Zakon o obnovljivim izvorima energije i efikasne kogeneracije prepoznaje prozjumere i građanske zadruge kao ravnopravne učesnike u proizvodnji i prometu na tržištu električne energije u Bosni i Hercegovini.
O novim odnosima na tržištu električne energije možete saznati više od iskusnih stručnjaka u kompaniji EMT SOLAR, do kojih možete doći putem adrese: info@solarno.net.