Solarni sistemi postavljeni su na zgrade sjedišta Splitsko-dalmatinske županije u u Splitu.
Na jednoj zgradi je postavljeno 212 fotonaponskih modula ukupne snage 80 kW, dok je na drugom objektu instalirano 126 modula snage 50 kW. Ukupna vrijednost investicije na oba objekta iznosi više od 318.000 eura. Prema predviđanjima, uštede će iznositi 25.000 eura godišnje, s povratom ulaganja unutar pet godina.
Splitsko-dalmatinska županija ovim projektima nastavlja s ulaganjima u obnovljive izvore, postavljajući fotonaponske module na niz svojih objekata.
Saradnjom Dalmatinske energetske agencije i Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije, solarni sistemi postavljeni su na četiri zgrade. U Splitu je na ambulanti Mertojak solarna elektrana snage 46 kW već priključena na mrežu, dok se ovih dana očekuje priključenje elektrana u Imotskom (99 kW), Vrgorcu (68 kW) i na Dječjem dispanzeru u Splitu (37 kW).
Očekivana proizvodnja na tim lokacijama iznosit će između 320 i 340 MW h električne energije, što predstavlja približno 10 posto ukupne godišnje potrošnje Doma zdravlja (oko 3.250 MW h godišnje).
Uz te projekte, fotonaponski moduli planiraju se postaviti i na zgradama Doma zdravlja u Kaštel Sućurcu, Kavanjinovoj ulici te na starom rodilištu u Splitu.
Solarni sistemi i u školama
Osim zdravstvenih ustanova, solarne elektrane su postavljene i na nekoliko škola i obrazovnih institucija, saopćila je Splitsko-dalmatinska županija.
Solarni sistemi postavljeni su na osnovne škole Kralja Zvonimira u Solinu i Marka Marulića u Sinju, te Učeničkom domu u Splitu. Također, proveden je projekt rekonstrukcije solarne elektrane na OŠ Ostrog u Kaštel Lukšiću.
Ti projekti značajno će doprinijeti smanjenju potrošnje energije u obrazovanju, smanjujući troškove i poboljšavajući ekološku održivost škola.
Županija nastavlja s inicijativama za smanjenje potrošnje energije i povećanje ekološke održivosti te očekuje značajne financijske i energetske uštede u nadolazećim godinama.