Evropska domaćinstva sa kombinacijom instalisanih solarnih sistema i toplotnih pumpi u prošloj godini su uštedjela do 84% na računima za domaćinstvo. U poređenju sa kućama koje se zagrijavaju na gas i bez solarnih panela, domaćinstva u Nemačkoj, Španiji i Italiji su prošle godine uštedjela do 3.700 eura, saopštava Platforma SolarPower Europe.
Domaćinstva sa solarnim fotonaponskim sistemima i toplotnim pumpama instalisanim zajedno mogu očekivati da će uživati u uštedama i u budućnosti.
Čak i ako cijene plina padnu na nivoe prije krize, domaćinstva sa solarnim fotonaponskim instalacijama + toplotnim pumpama će uštedjeti do 73%. U vjerovatnijem scenariju gdje se cijene plina stabilizuju na višem nivou, Evropljani će uštedjeti do 76%.
Rezultati istraživanja SolarPower Europe otkrivaju da solarna fotonaponska i toplinska pumpa zajedno djeluju kao dinamičan duo, prkoseći zabludi da su solarni sistemi ovisni o suncu i ne mogu doprinijeti ‘sezoni grijanja’. Novi brojevi pokazuju da, u svim vremenskim uslovima, stambeni solarni sistemi značajno doprinose smanjenju pritiska na električne mreže.
Čak i u godinama sa posebno hladnim zimama, u sjevernoj Evropi, solarni sistemi mogu doprinijeti 36% potreba toplotne pumpe. U godinama sa (sve češćim) toplim zimama, do 63% potreba toplotne pumpe za električnom energijom mogu “pokriti” solarni sistemi.
Analiza otkriva preostale izazove u donošenju ove koristi svim Evropljanima. Potrebne su politike na nivou EU i na nacionalnom nivou kako bi se osiguralo da vlasnici kominacija solarnih fotonaponskih instalacija i toplotnih pumpi vide povrat ulaganja u roku od 10 godina.
“Najbolje vrijeme za ugradnju kombinacije solarni sistemi + toplotne pumpe je bilo juče. Sljedeće najbolje vrijeme je sada. Kreatori evropske politike moraju predstaviti koncept prednosti kuća bez plina široj populaciji. Vrijeme povrata domaćinstvima mora biti smanjeno za nove kombinacije solarni sistemi + toplotne pumpe kroz podršku početnim investicijama i ponudu kredita sa niskim kamatama. Kreatori politike bi također trebali izjednačiti uslove i okončati svu državnu podršku za grijanje na fosilni plin,” stava je direktor politike u SolarPower Europe, Dries Acke.
Sami solarni sistemi donose uštede do 40%
Dok čekamo na odgovarajuće poteze vlasti koji bi dodatno ohrabrili investitore da ulažu u obnovljive izvore energije, pa i u kombinacije solarni sistemi + toplotne pumpe koje su se pokazale vrlo efikasnim, privredni subjekti u BiH se sve više okreću solarnoj energiji zbog mogućnosti velikih ušteda i poboljšanja karbonskog otiska.
Prema izračunima stručnjaka, uštede koje se mogu ostvariti izgradnjom solarnih elektrana procjenjuju se na 30-40 posto.
U tim procesima, važno je da se investitori u projekte obnovljivih izvora energije oslone na kompanije sa iskustvom i referencama, koje će im garantovati isporuku kvalitetne opreme i svu podršku prilikom izgradnje solarnih elektrana, uključujući i onu koja je potrebna u procesu pribavljanja potrebnih dozvola i rješavanja administrativnih zahtjeva.
Kompanija EMT SOLAR doo Sarajevo spremno će dočekati donošenje zakona i drugih propisa koji će regulisati oblast obnovljivih izvora i tržište električne energije u BiH, s obzirom da će moći odgovoriti na sve zahtjeve klijenata, spremnih na investicije u fotonaponske sisteme.
Ukoliko imate namjeru da gradite solarnu elektranu, stručnjaci kompanije EMT SOLAR će vam se javiti i odgovoriti na sva vaša pitanja nakon što ispunite anketni upitnik koji možete pronaći putem ovoga linka.