Srbija privukla više od 2 milijarde eura investicija u solarnu energiju, vjetar i vodonik

Solarna elektrana by EMT SOLAR
Solarna elektrana by EMT SOLAR
Sadržaj

Srbijansko Ministarstvo rudarstva i energetike potpisalo je memorandum o razumijevanju s kineskim kompanijama Shanghai Fengling Renewables i Serbia Zijin Copper. Pomenutim memorandumom predviđena je izgradnja 1,5 GW vjetroelektrana i 500 MW solarnih projekata uz pogon za proizvodnju zelenog vodonika s 30.000 tona godišnje proizvodnje.

Srbija je tako osigurala više od 2 milijarde eura za projekte koje je Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije opisalo kao najveću investiciju u obnovljivu energiju u zemlji do sada.

Ministarstvo rudarstva i energetike i Shanghai Fengling Renewable, glavni investitor u projekat, kao i Serbia Zijin Copper, lokalna podružnica Zijin Mininga, potpisali su Memorandum o razumijevanju prošle sedmice.

Projekti će se nalaziti u blizini grada Bora, u istočnoj Srbiji, i koristiće se za napajanje obližnjeg rudnika bakra i topionice u vlasništvu Zijina.

„Ova investicija će omogućiti Zijinu da proizvodi značajan dio svojih potreba za električnom energijom na održiv način“, rekla je Dubravka Đedović Handanović, ministrica rudarstva i energetike Srbije.

Zijin Mining je 2018. godine postao strateški partner Srbije u Rudniku bakra RTB Bor, obećavši da će uložiti 1,26 milijardi dolara u zamjenu za 63% udjela. 2021. godine pušten je u rad Rudnik bakra i zlata u okviru operacije RTB Bor. Prošle godine, kineska kompanija je potvrdila da želi uložiti dodatnih 3,8 milijardi dolara investicija u proširenje svog rudnika bakra, što bi joj omogućilo da kopa čak dva kilometra.

Prema Balkanskoj mreži istraživačkog novinarstva (BIRN), Kina je uložila 32 milijarde eura u regiju u razdoblju 2009.-2021., a inicijativa “Jedan pojas, jedan put” bila je glavni pokretač širenja ekonomske prisutnosti te azijske zemlje na Balkanu. Samo u Srbiji kineska ulaganja dosegnula su 10,3 milijarde eura.

„Ova investicija će nam pomoći da postignemo ciljeve energetske sigurnosti i nezavisnosti i dostignemo neutralnost ugljika do 2050. godine“, rekla je Đedović Handanović.

Očekuje se da će projekat započeti u prvom kvartalu 2025. godine. Prva faza bi trebala biti realizovana do sredine 2026. godine. Đedović Handanović je rekla da će ova investicija otvoriti između 300 i 500 radnih mjesta.

Prema podacima Udruženja obnovljivih izvora energije Srbije, u zemlji je instalirano oko 60 MW solarne energije. Međutim, ta brojka nije pouzdana, jer u ovoj fazi ne postoji službeni registar za solarnu energiju instaliranu za vlastitu potrošnju. Prošlog aprila, Srbija je pokrenula svoj najveći solarni projekat, DeLasol PV projekat od 9,9 MW u Lapovu, u centralnoj Srbiji.

solarno-net-logo-emtsolar

EMT SOLAR je stručnim znanjem, iskustvom i opremom veoma bogata firma specijalizovana za projektovanje, izgradnju i servis solarnih fotonaponskih elektrana.