Usvojen Net-Zero Industry Act: EU kreće u potpunu dekarbonizaciju (2024)

Konačno usvojen Net-Zero Industry Act, odnosno Zakon o potpunoj dekarbonizaciji industrije u EU
Konačno usvojen Net-Zero Industry Act, odnosno Zakon o potpunoj dekarbonizaciji industrije u EU
Sadržaj

27 vlada EU u Briselu odobrilo je Net-Zero Industry Act (NZIA), odnosno Zakon o potpunoj dekarbonizaciji industrije, koji uključuje mjere za jačanje industrijskog ekosistema u domenu tehnologija bez neto emisija gasova s efektom staklene bašte. Taj potez uslijedio je nakon plenarnog glasanja u Evropskom parlamentu u aprilu i označava posljednji korak procesa prije objavljivanja i stupanja na snagu.

Konačno usvajanje Net-Zero Industry Act (NZIA) ima za cilj da EU ojača svoje domaće proizvodne kapacitete ključnih čistih tehnologija, uredi poslovni ambijent za proizvodnju u domenu zelenih tehnologija i učini pravni okvir predvidljivim za investitore. Tim dugoočekivanim aktom namjerava se podići konkurentnost i istrajnost industrijske baze, podržati otvaranje kvalitetnih radnih mjesta i omogućiti radnoj snazi da unaprijedi vještine.

Zakon o potpunoj dekarbonizaciji industrije (Net-Zero Industry Act), koji konačno stupa na snagu, uvodi podršku za izgradnju postrojenja neophodnih za postizanje klimatskih i energetskih ciljeva. Njegov cilj je i da učini EU predvodnicom u zelenim tehnologijama u industrijskoj proizvodnji.

Zakon čiji je cilj da smanji zavisnost EU od individualnih inostranih snabdjevača, prije svega kineskih, i doprinese stvaranju strateške autonomije i podstakne privredni rast i zapošljavanje, pozdravila je Evropska komisija.

Predsjednica Evropske komisije, Ursula von der Leyen, rekla je:

„Sa ovim Zakonom EU sada ima regulatorno okruženje koje nam omogućava da brzo povećamo proizvodnju čistih tehnologija. Zakon stvara najbolje uslove za one sektore koji su ključni za nas da do 2050. dosegnemo neto nulu. Potražnja raste u Evropi i globalno, a sada smo opremljeni da zadovoljimo veći dio ove potražnje evropskom ponudom.”

Glavne mjere Net-Zero Industry Act

Kako bi EU postala lider u sektoru čiste tehnologije, Net-Zero Industry Act postavlja mjerilo za proizvodni kapacitet strateških tehnologija nulte mreže kako bi se zadovoljilo najmanje 40% godišnjih potreba EU, do 2030. Kako bi podržala projekte hvatanja i skladištenja ugljika i povećala dostupnost skladišta CO2 u Evropi, NZIA također postavlja cilj od 50 miliona tona godišnjeg kapaciteta ubrizgavanja u geološka skladišta CO2 u EU do 2030. godine.

Osim postavljanja ciljeva, Net-Zero Industry Act poboljšava uslove za ulaganje u net-zero tehnologije pojednostavljivanjem i ubrzavanjem procedura izdavanja dozvola, smanjenjem administrativnog opterećenja i olakšavanjem pristupa tržištima. Javne vlasti će morati da razmotre održivost, otpornost, sajber-sigurnost i druge kvalitativne kriterijume u postupcima nabavke za čiste tehnologije i aukcijama za korišćenje obnovljive energije. Države članice moći će podržati niz net-zero tehnologija kao što su solarne elektrane, vjetroelektrane, toplotne pumpe, nuklearne tehnologije, tehnologije vodika, baterije i mrežne tehnologije uspostavljanjem ‘strateških projekata’ koji bi imali koristi od prioritetnog statusa na nacionalnoj razini, kraći rokovi za izdavanje dozvola i pojednostavljene procedure.

Energetski intenzivne industrije poput čelika, hemikalija ili cementa koje proizvode komponente koje se koriste u ovim net-zero tehnologijama i koje ulažu u dekarbonizaciju također mogu biti podržane mjerama iz Zakona. Stvaranje dolina neto-nula ubrzanja dodatno će olakšati uspostavljanje klastera nulte neto industrijske aktivnosti u EU.

NZIA uključuje mjere za ulaganje u obrazovanje, obuku i inovacije uz uspostavljanje Net-Zero Industry Akademije za obuku 100.000 radnika u roku od tri godine i podršku međusobnom priznavanju profesionalnih kvalifikacija.

Povodom konačnog usvajanja Net-Zero Industry Act, Anett Ludwig, voditeljica lanaca snabdijevanja u SolarPower Europe je rekla:  

“Važnost Net-Zero Industry Act za evropsku industriju čiste tehnologije ne može se precijeniti.   Implementacija NZIA-e sada mora biti brza kao i njeno usvajanje. To je bitan dio slagalice industrijske strategije. Naknadni Zakon o implementaciji NZIA-e mora osigurati da se ovi novi “kriterijumi” primjenjuju dosljedno i razumno u cijeloj EU. Ovo je važno kako bi se izbjegle odgode ili nedovoljno prijavljenih javnih aukcija koje negativno utiču na energetsku tranziciju EU”.

SolarPower Europe trenutno finalizira svoj stav o tome kako izgledaju jasni i praktični kriteriji za solarne aukcije kako bi aukcije doprinijele cilju od najmanje 30 GW operativnih solarnih fotonaponskih proizvodnih kapaciteta do 2030. u cijelom europskom lancu vrijednosti PV.

Države članice potpisale su Solarnu povelju i sada bi trebale implementirati NZIA što je prije moguće – s proizvođačima solarne energije koji su u opasnosti, nema vremena za gubljenje.

“Čak i sa zaključkom NZIA, potreba za hitnom podrškom i strukturnim fondom EU za povećanje solarne proizvodnje nije nestala. Nekim proizvođačima preostale su sedmice preživljavanja, a ova situacija zahtijeva hitnu akciju od strane EU i nacionalnih vlasti. SolarPower Europe traži uspostavljanje dodatnog alata za finansiranje unutar EU kao što je Solar Manufacturing Facility u okviru Fonda za inovacije,”navedeno je u saopćenju SolarPower Europe.

Podijelite Sadržaj

solarno-net-logo-emtsolar

EMT SOLAR je stručnim znanjem, iskustvom i opremom veoma bogata firma specijalizovana za projektovanje, izgradnju i servis solarnih fotonaponskih elektrana.