Više od 5 miliona KM biće na raspolaganju preduzećima u Federaciji, između ostalog i za poticaj za solarne elektrane. Fond za zaštitu okoliša Federacije Bosne i Hercegovine raspisao je novi Javni poziv za dodjelu sredstava iz budžetske podrške EU za provođenje mjera energetske efikasnosti u mikro, malim i srednjim preduzećima, što uključuje i sredstva za gradnju solarne elektrane za vlastitu potrošnju.
Privrednicima je na raspolaganju 5.274.342,73 KM i to za:
– Lot 1: Mikro preduzeća – raspoloživi budžet: 3.115.396,30 KM
– Lot 2: Mala i srednja preduzeća – raspoloživi budžet: 2.158.946,43 KM.
Shodno rezultatima obrade zaprimljenih prijava kroz Javni poziv 2023-1 dio rezervisanog budžeta (prijave čija je obrada u toku) bit će raspoloživ kroz ovaj Javni poziv. Raspoloživi budžet po ovom Javnom pozivu je dostupan na stranici e-prijava.fzofbih.org.ba.
Maksimalni iznos subvencija
Javnim pozivom je određeno maksimalni iznos sredstava koja se mogu dodijeliti jednom korisniku, gdje je uključen i poticaj za solarne elektrane.
- Mikro preduzeće u većinskom vlasništvu žene: maksimalni iznos sufinansiranja (iznos bespovratnih sredstava) koji se može ostvariti je 50% od visine ukupne investicije, pri čemu iznos sufinansiranja ne može bit manji od 5.000,00 KM, ni veći od 30.000,00 KM uključujući PDV. Vlastito učešće podnosioca prijave mora iznositi minimalno 50% od visine ukupne investicije.
- Ostala mikro preduzeća: maksimalni iznos sufinansiranja (iznos bespovratnih sredstava) koji se može ostvariti je 45% od visine ukupne investicije, pri čemu iznos sufinansiranja ne može bit manji od 5.000,00 KM, ni veći od 30.000,00 KM uključujući PDV. Vlastito učešće podnosioca prijave mora iznositi minimalno 55% od visine ukupne investicije.
- Malo i srednje preduzeće u većinskom vlasništvu žene: maksimalni iznos sufinansiranja (iznos bespovratnih sredstava) koji se može ostvariti je 50% od visine ukupne investicije, pri čemu iznos sufinansiranja ne može bit manji od 10.000,00 KM, ni veći od 50.000,00 KM uključujući PDV. Vlastito učešće podnosioca prijave mora iznositi minimalno 50% od visine ukupne investicije.
- Ostala mala i srednja preduzeća: maksimalni iznos sufinansiranja (iznos bespovratnih sredstava) koji se može ostvariti je 45% od visine ukupne investicije, pri čemu iznos sufinansiranja ne može bit manji od 10.000,00 KM, ni veći od 50.000,00 KM uključujući PDV. Vlastito učešće podnosioca prijave mora iznositi minimalno 55% od visine ukupne investicije.
Mjere koje mogu biti predmet prijave
Mikro, mala i srednja preduzeća na Javni poziv mogu se prijaviti za sufinansiranje provođenja jedne ili više mjera energijske efikasnosti, i to:
1. toplotna izolacija vanjskih zidova, stropa/krova, poda na tlu;
2. zamjena vanjske stolarije (prozori i vrata);
3. unaprjeđenje sistema za proizvodnju i distribuciju energije za grijanje i/ili hlađenje prostora i/ili pripremu potrošne tople vode putem instalacije kotlova na pelet ili toplotnih pumpi ili gasnih kondenzacijskih kotlova, solarnih kolektora za proizvodnju potrošne tople vode, te zamjena neefikasnih klimatizacijskih uređaja novim energijski efikasnim. Sistem unutrašnjeg razvoda grijanja može biti predmet sufinansiranja samo u slučaju ako se podnosi prijava za mjeru instalacije kotla/toplotne pumpe. Predmet prijave za unaprjeđenje sistema za proizvodnju i distribuciju energije za grijanje može biti samo jedno tehničko rješenje.
4. zamjena postojećih rasvjetnih tijela novim LED rasvjetnim tijelima;
5. unaprjeđenje energijske efikasnosti u proizvodnim procesima (npr. iskorištenje otpadne toplote, mjere na povećanju efikasnosti rada elektromotornih pogona i sl.);
6. poticaj za solarne elektrane odnosno, izgradnju fotonaponskih elektrana za proizvodnju električne energije, namijenjen je isključivo za elektrane za vlastite potrebe.
Način dostavljanja prijave
Prijava na Javni poziv i dostavljanje obavezne dokumentacije vrši se isključivo elektronskim putem, odnosno putem „e-prijave“. Po pristupanju „e-prijavi“, u svrhu popunjavanja Prijavnog obrasca, podnosilac prijave najprije mora izvršiti registraciju. Registracija predstavlja identifikaciju podnosioca prijave tj. privrednog subjekta, sa osnovnim kontakt podacima. Sva dalja komunikacija sa podnosiocem prijave bit će vršena isključivo putem e-mail adrese koja se navede tokom registracije, te je podnosilac prijave dužan osigurati redovan uvid i provjeru pristigle e-pošte, a sve sa ciljem uspješnog provođenja obrade njegove prijave i realizacije eventualno dodijeljenog Ugovora.
Javni poziv je otvoren do raspodjele sredstava ili objave odluke o zatvaranju istog, a najkasnije do 15.04.2024. godine.
Poticaj za solarne elektrane već je dodijeljen brojnim kompanijama koje su ispunile uvjete iz Javnog poziva objavljenog u novembru prošle godine. U ovoj godini će biti na raspolaganju još grant sredstava koji uključuju i poticaj za solarne elektrane.
Ukoliko imate namjeru da gradite solarnu elektranu, EMT SOLAR je firma koja radi po sistemu „ključ u ruke“, što podrazumijeva ne samo nabavku najkvalitetnije opreme, već i sve poslove oko pribavljanja potrebnih dozvola i definisanja optimalnih poslovnih modela za svaku investiciju. Stručnjaci EMT SOLAR vam stoje na raspolaganju za sva pitanja, uključujući i asistenciju prilikom aplikacije kako biste ostvarili pravo na poticaj za solarne elektrane. Javiti se možete putem telefona 033 444 310 ili email adrese info@solarno.net.