Vlada Federacije Bosne i Hercegovine odobrila je značajna sredstva za energetsku efikasnost javnih objekata. Na prijedlog Federalnog ministarstva prostornog uređenja usvojen je Plan aktivnosti Implementacione jedinice projekta “Energetska efikasnost u javnim zgradama” za Federaciju BiH u 2024. godini.
Projekt provodi Jedinica za implementaciju projekta (PIU) formirana u okviru ovog ministarstva, a glavni cilj je poboljšati energetsku efikasnost javnih zgrada s fokusom na fakultete, škole i vrtiće u BiH, a time i pružanje javnih usluga u obrazovnom sektoru, kao i smanjenje siromaštva, saopćeno je iz Ureda Vlade FBiH za odnose s javnošću.
Projektne aktivnosti koje će se finansirati su energetski efikasna rekonstrukcija i modernizacija 15 obrazovnih objekata, kao i usluge Projektnog implementacionog konsultanta i drugih konsultanata. Planom je navedeno da je tokom 2024. godine planirana provedba mjera energetske efikasnosti na devet od 15 odabranih javnih objekata s područja Tuzlanskog, Zeničko-dobojskog i Unsko-sanskog kantona.
Kako je istaknuto, radi se o OŠ Centar Tuzla, Srednjoj mašinsko-saobraćajnoj školi Tuzla, Srednjoj građevinsko-geodetskoj školi Tuzla, Gimnaziji Tuzla, te Javnoj ustanovi OŠ Kalesija. Zatim, riječ je o Prvoj osnovnoj školi Zavidovići, Područnoj školi Ribnica Zavidovići, Područnoj školi Brezik Zavidovići, Područnoj školi Poljice Zavidovići, OŠ “Alija Nametak” Zenica, OŠ “Edhem Mulabdić” Zenica, OŠ Kakanj Termoelektrana Zenica, OŠ “Hamza Humo” Babino Kakanj, te Islamsko-pedagoškom fakultetu Bihać i OŠ Bosanska Otoka, koje će ovim projektom poboljšati svoju energetsku efikasnost.
Projekt se odnosi na obnovu i modernizaciju odabranih javnih zgrada u obrazovnom sektoru u Bosni i Hercegovini. Svrha Projekta je doprinijeti ekonomskom i društvenom razvoju u BiH te zaštiti klime na globalnom nivou, a on će trajati do 30. septembra 2026. godine.
Vlada Federacije BiH je na prijedlog Federalnog ministarstva prostornog uređenja donijela i Odluku o prijenosu izvršenih građevinskih radova u okviru Projekta “Povećanje ulaganja u javne objekte s niskom emisijom ugljika u BiH 2018–2026.”, u iznosu od 1.586.802 KM.
U okviru projekta na objektima Doma zdravlja Mostar (258.366 KM), Osnovne škole “Fra Lovro Karaula” PŠ Vidoši Livno (496.795 KM), Obrtnička škola “Ruđer Bošković” Ljubuški (242.566 KM), Osnovne škole Arnauti Zenica (351.213 KM) i Osnovne škole Vozuća Zavidovići (237.861 KM) izvedeni su građevinski radovi na zamjeni vanjske stolarije, ugradnji termoizolacije na vanjske zidove i termoizolaciji tavanskog prostora, te ugradnji termoregulirajućih radijatorskih ventila, kao i zamjeni kotlova centralnog grijanja i ugradnje toplotne pumpe, navodi se u saopćenju Vlade FBiH.
1,1 milion KM za energetsku efikasnost javnog sektora
Ranije ove godine, Vlada FBiH je odobrila 1.102.642,60 KM za nastavak implementacije mjera energetske efikasnosti u objektima javnog sektora u Federaciji BiH, u okviru projekta „Dodatno finansiranje energetske efikasnosti u Bosni i Hercegovini“.
Subvencije će se koristiti s ciljem implementacije dodatnih aktivnosti, radova na objektima od značaja za Federaciju BiH, radova na objektima od značaja za kantone, zatim za usluge i robe. Ova sredstva od povrata PDV-a ostvarena su po osnovu povrata PDV-a saglasno Zakonu o porezu na dodatnu vrijednost, te su doznačena na račun kod Union banke d.d.
Projekat „Dodatno finansiranje Energetske efikasnosti u BiH“ u periodu implementacije provodi i aktivnosti ulaganja u energetsku efikasnost u školama, bolnicama i drugim javnim objektima, kao i povezane konsultantske usluge, a kao jedne od bitnih mjera Vlade Federacije BiH.
Subvencije za energetsku efikasnost u turizmu
U januaru je u okviru Green Recovery komponente COVID-19 Investment Response projekta, finansiranog od strane Ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj Savezne Republike Njemačke, u saradnji sa Vanjskotrgovinskom/Spoljnotrgovinskom komorom BiH, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH (GIZ) objavio je Javni poziv za podršku energetskoj tranziciji u turizmu.
Subvencije su namijenjene za pružanje tehničke podršku za identifikaciju i implementaciju pilot projekata usmjerenih na unapređenje energetske efikasnosti u turizmu za do 16 aplikanata (hoteli, aparthoteli, resorti, itd.) u periodu od februara do jula 2024. godine. Projekat uključuje provedbu detaljnih energetskih audita, identifikaciju potencijalnih mjera i projekata za implementaciju mjera energetske tranzicije (sa fokusom na energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije), prioriterizaciju određenih mjera iz audita kao i detaljni plan implementacije.