Za javni poziv domaćinstvima za dodjelu subvencija za instaliranje solarnih panela na krovovima kuća, koji će biti raspisan u martu, Vlada Rumunije će izdvojiti čak 610 miliona eura.
Za postavljanje solarnih panela Rumunija će ove godine izdvojiti četiri puta više sredstava u odnosu na 2022. U okviru programa Casa Verde Fotovoltaice iz ovogodišnjeg budžeta će za subvencije biti izdvojeno 610 miliona eura, a solarima će biti pokriveno 150.000 domova, najavila je Vlada Rumunije.
U 2022. godini izdana su odobrenja za 39.000 od preko 43.000 postojećih zahtjeva.
U martu se očekuje dodjela sredstava za skladišne kapacitete. Izvor sredstava biće budžetska kao i sredstva iz evropskih fondova, objavila je Vlada Rumunije.
U toku su razgovori s lokalnim vlastima kako bi se postupak olakšao. U Vladi Rumunije strahuju zbog ograničenih kapaciteta rumunskih firmi ali i sposobnosti distributivne mreže da doda nove proizvođače obnovljive energije. Naglašeno je da postoje problemi s raspoloživim količinama solarnih panela koje je moguće uvesti.
Vlada Rumunije ohrabruje male proizvođače električne energije
Mali proizvođači i pojedinci koji instaliraju fotonaponske sustave kod kuće ublažit će povećanje računa za struju, poručio je ministar okoliša vode i šuma Vlade Rumunije, Tánczos Barna. Program Casa Verde Fotovoltaice svojim je korisnicima do sada pokrio 30% do 40% troškova.
U okviru ovog Vladinog programa, 2019. godine je podneseno je više od 27.000 prijava, od kojih je nešto više od 15.000 dobilo zeleno svjetlo. Ipak, neka domaćinstva čekaju i do tri godine na postavljanje fotonaponskih ssistema na svoje krovove. Rumunski mediji izvijestili su da je potražnja za solarnim panelima porasla sedam puta u 2022.
U Rumuniji je krajem oktobra na distributivnu mrežu bilo priključeno 23.785 potrošača ili 75% više nego na početku godine, saopštila je Vlada Rumunije.
Solarni model zajednice u BiH
Novi Zakon o obnovljivim izvorima energije i efikasnoj kogeneraciji u Federaciji BiH otvara vrata projektima solarne zajednice. Solarni model zajednice u središte sistema stavlja energetske zadruge koje su osmišljene tako da postanu snabdjevač električne energije za zajednicu, što će izuzetno pojeftiniti njihov pristup električnoj energiji i osigurati prihode od prodaje energije u mrežu.
Bosna i Hercegovina će morati da donese i konkretnije propise koji će osigurati da ovaj zakon bude implementiran na odgovarajući način i da ispuni svoj osnovni cilj: otvaranje vrata „građanskoj energiji“ i osiguravanje svim vlasnicima solarnih postrojenja pristup tržištu električne energije.
Kompanija EMT SOLAR nudi odgovarajuće poslovne modele za svaki pojedinačan projekat izgradnje solarnih kapaciteta. Spremno će dočekati i nove proizvođače solarne energije, prozjumere i energetske zadruge i osigurati im odgovarajuću podršku.
Za sve informacije o najboljim rješenjima za buduće energetske zadruge javite se putem e-maila: info@solarno.net i redovno pratite naš specijalizovani portal Solarno.net.